-42%  NA WSZYSTKIE PRODUKTY !    Jeszcze tylko 
Terminowa realizacja zamówień. Bezpieczna dostawa.
UKRYJ
Firma
Zamówienia
Porady
Zdjęcia

Obrazy akty, czyli nagość w sztuce wnętrzarskiej

Akty to rodzaj sztuki, która uchodzi za mało uniwersalną. Wydaje się, że akty mocno definiują charakter wnętrz, które zdobią i w „normalnym” domu wchodzą w grę jedynie obrazy akty do sypialni. Zapominamy, że w odbiorze sztuki ważne jest nie tylko pytanie „co”, ale przede wszystkim „jak”. To kolory, technika wykonania, rozmiary obrazu oraz miejsce, w którym zostanie ono powieszone decydują o jego charakterze i ostatecznym wydźwięku dekoracji. Na akty należy spojrzeć bardziej życzliwym okiem, bo to sprawdzony pomysł na ozdobę ściany czy udany prezent. 

Obraz akt kobiecyObraz akt kobiecy - Redro.pl, inspirację przygotował: Adam

Akt jako dekoracja domu

Stosunek do aktów w sztuce Zachodu jest świadectwem pewnej niekonsekwencji. W sztuce antycznej akty były czymś naturalnym: rzeźby i reliefy przedstawiały nagość w naturalny i niewymuszony sposób. Później nagość, pod wpływem chrześcijańskiej moralności, stała się tabu i powoli zaczęła wiązać ze wstydem. Pruderyjność pojawia się więc dopiero z biegiem czasu, jako efekt zmian obyczajowych. Mimo tych kontekstów, nagość przez cały czas była obiektem zainteresowania i eksploracji sztuki. Wszyscy pamiętamy słynne geometryczne akty pędzla Picassa czy klasyczne dzieła Amedeo Modiglianiego, na których uczymy się historii malarstwa. Akty, dobrze licujące z wystrojem wnętrza, mogą stać się ciekawym pomysłem na dekorację domu. Jak umiejętnie wybrać akty i kobiece obrazy do mieszkania? 

Obraz akt do salonuObraz akt do salonu - Redro.pl, inspirację przygotował: Adam

Jak wybrać obrazy akty?

Mimo że kwestia wrażliwości i estetyki jest dość indywidualna, istnieje kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zastanawiamy się nad tym, by zakupić obrazy akty do swojego domu. Warto również kierować się nimi, jeśli chcemy sprezentować komuś tego typu obraz i zależy nam, by był w dobrym guście. Aby obrazy akty kobiece nie zostały odebrane jako przejaw wulgarności i braku gustu, warto pamiętać o kilku generalnych zasadach:

  1. Wybierając akt, pomyśl o miejscu jego przeznaczenia. Na inny rodzaj estetyki możemy pozwolić sobie w sypialni czy łazience, co innego będzie dobrze wyglądało w salonie czy kuchni.
  2. Kiedy już wybierzesz pomieszczenie, w którym ma się znaleźć akt, pomyśl o wyglądzie swojego obrazu. Dobrze, gdyby pasował do aranżacji tego pokoju kolorystyką lub przyjętym stylem. Dla przykładu: w minimalistycznych wnętrzach opartych na kilku barwach bazowych i w dużych, nieco surowych przestrzeniach, świetnie sprawdzą się obrazy akty czarno-białe. Z kolei wykreowanie w mieszkaniu stylu nieco artystycznego, stylu paryskiej bohemy, dobrym wyborem będą delikatne szkice lub kolorowe obrazy olejne.
  3. Następnie zastanów się nad rozmiarem obrazu. Te mniejsze obrazy akty pasują niemal wszędzie i dobrze wyglądają na ścianie zestawione z innymi obrazami. Większe są bardziej wymagające, zarówno jeśli chodzi o przestrzeń, jak i kompozycję z innymi elementami dekoracyjnymi. Dodatkowo, dzięki obrazom możemy podkreślać wybraną ścianę lub kontur ulubionego mebla. Obrazy aktów kobiecych będą wyglądały dobrze wokół regału z książkami lub kominka. Wybierz styl, w którym zostały wykonane obrazy. Może to być obraz olejny, akwarela, szkic. Dobrym pomysłem są obrazy akty czarno-białe.

Obraz akt malarstwoObraz akt w stylu malarskim - Redro.pl, inspirację przygotował: Adam

Gdzie można powiesić obrazy akty?

Akty można powiesić właściwie wszędzie. Wszystko zależy od naszego poczucia estetyki i adekwatności stylu aktu do wybranego pomieszczenia.

  • Opcja tradycyjna, konserwatywna
Jeśli jesteśmy bardziej konserwatywni niż postępowi pamiętajmy, że obrazy akty nie powinny zdobić przestrzeni wspólnych i gościnnych w mieszkaniu. Jako bardzo niecodzienny rodzaj portretu, akt pasuje do najbardziej prywatnych części mieszkania, jakie stanowią sypialnia, garderoba, gabinet czy biblioteczka, jeśli taką posiadamy. W salonie czy jadalni powinniśmy unikać takich intymnych form ekspresji, gdyż jest to miejsce, w którym przyjmujemy gości, spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, a zatem jest najmniej osobiste. Jest to wykładnia bardzo zachowawcza, ale przez wielu stosowana. I nie ma w tym nic złego: obrazy akty miłosne są bardzo często stosowaną dekoracją w sypialniach. Akty będą pasowały do pokoju, któremu chcemy nadać przytulny, nieco „buduarowy” klimat.
  • Opcja nowoczesna, postępowa

Jeśli porzucimy konwenanse okaże się, że akt może stać się bardzo użyteczną dekoracją. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać akty kobiece obrazy również w salonie. Bez wątpliwości godne polecenia są delikatne i subtelne obrazy akty czarno-białe. Nie musimy w tym przypadku poprzestawać ma jednym akcie: nawet zgrupowane, tworzące swego rodzaju kolaż nie rażą i wyglądają gustownie. Możliwości wykorzystania aktów mamy naprawdę sporo: obrazy akty to świetny pomysł na dekorację łazienki, a nawet przedpokoju. Jedynym miejscem, w którym należy unikać tego typu grafik jest kuchnia.