Kim był Henri Matisse? Plakaty z naszej kolekcji pokazują, że to niezwykle utalentowany artysta, który kochał odważne formy i soczyste kolory. Nurt, w którym tworzył, określa się mianem fowizmu i jego zasadniczą cechą było właśnie odważne stosowanie barw, które nie zawsze odzwierciedlały rzeczywistość. Komu przypadną do gustu nasze plakaty? Matisse tworzył martwe natury, sceny rodzajowe, abstrakcje i akty o bardzo dekoracyjnym charakterze, dlatego reprodukcje jego dzieł doceni każdy miłośnik pogodnych i wyrazistych aranżacji. Warto też podkreślić, że są to wzory idealne nie tylko do salonu, ale również do kuchni, łazienki, a nawet pokoju nastolatka.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wielką sztukę podziwia się w muzeach. Tymczasem sztuka tworzona jest dla ludzi, by mogła cieszyć ich oczy. Reprodukcje słynnych malunków, rysunków czy kolaży można wprowadzić do domowego zacisza bez nadwyrężania budżetu, dzięki czemu ulubione dzieła będą w zasięgu wzroku. Tak też jest w przypadku francuskiego artysty jakim był Henri Matisse. Plakaty, które zebraliśmy w naszej kolekcji, przedstawiają najbardziej znane motywy z twórczości, dlatego nawet osoby, które wcześniej nie znały tego malarza, poznają jego styl. Istotnym plusem takiej ściennej dekoracji jest ponadczasowość. Bez względu na panujące trendy, w wystroju zawsze może się pojawić Henri Matisse. Plakaty staną się wyrazistym akcentem, który pomimo upływu lat będzie się niezmiennie pięknie prezentował.
Przejdźmy do tego, w jakich aranżacjach sprawdzą się takie plakaty. Matisse jako fowista tworzył bardzo kolorowe dzieła, które od razu wpadają w oko. Właśnie to sprawia, że taki akcent pozwoli nie tylko udekorować, ale też ożywić i zdynamizować dotychczasową aranżację. Gdy pozwolimy takim kompozycjom grać główną rolę w przestrzeni, będą naprawdę pięknie wyglądać w nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji. Abstrakcyjne przedstawienie sprawdzi się w salonie nad kanapą lub w domowym gabinecie nad biurkiem, z kolei roślinny motyw przypominający martwą naturę to dobra opcja do jadalni. Aranżacja w stylu retro to kolejny pomysł na taki plakat. Henri Matisse zmarł w 1954 roku, dlatego reprodukcje jego dzieł będą pasować jak ulał do wystroju w duchu mid-century modern. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by tętniąca kolorami kompozycja ozdobiła eklektyczny wystrój, który śmiało łączy ze sobą różne estetyki.
Charakterystyczne minimalistyczne kobiece akty to kolejny motyw, który poruszał Matisse. Plakaty o takiej tematyce są znakomitą propozycją do sypialni. Oszczędny charakter takich przedstawień sprawia, że choć dzieło przedstawia nagą kobietę, całość prezentuje się bardzo subtelnie. Tym, co nadaje kompozycji odrealnionego i jednocześnie dekoracyjnego charakteru, jest niebieska kolorystyka kobiecej sylwetki. Taki akcent będzie się pięknie prezentował w kremowej sypialni urządzonej w stylu skandynawskim, eko lub boho. Ale nie tylko niebieskie akty tworzył Matisse. Plakaty prezentują też czarne sylwetki, a także minimalistyczne kobiece portrety przywodzące na myśl styl line art. Tego typu przedstawienia, dzięki lekkiej wizualnie formie, nadają się znakomicie do tego, by ozdobić niewielką sypialnię. Plakat polecamy oprawić w aluminiową lub drewnianą ramę w zależności od tego, jakie meble znajdują się w pokoju.
Nie wiesz, który wybrać plakat? Henri Matisse tworzył dzieła utrzymane w ściśle określonej estetyce, dzięki czemu bardzo łatwo można wybrać 2 lub 3 reprodukcje i stworzyć z nich dyptyk, tryptyk, a nawet poliptyk – jeśli tylko metraż wnętrza na to pozwala. Miłośnikom harmonii polecimy stworzenie dekoracji z plakatów o tym samym motywie lecz odmiennej kolorystyce. Z kolei zwolennicy awangardowych aranżacji, w których liczy się jak najbardziej nietuzinkowy pomysł, mogą skomponować własną mini galerię złożoną z aktów, portretów i abstrakcji. To świetne rozwiązanie do dużego, na przykład loftowego, wnętrza. W ten sposób uda się sprawić, że przestronny metraż stanie się o wiele bardziej przytulny. Mamy nadzieję, że tak jak i nas, zachwycił Was francuski artysta Henry Matisse! Art is life! – aż chciałoby się wykrzyknąć, patrząc na jego energetyczne, pełne ekspresyjnych kolorów kompozycje!