Spośród wielu możliwych pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni w naszych mieszkaniach wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się obrazy. Nic w tym dziwnego – to doskonały sposób, aby wprowadzić do pomieszczenia całkiem nową, wizualną rzeczywistość. Rozwiązane takie oferuje nam również niezwykle szeroki zakres tematów. Jeden z ciekawszych wyborów stanowią obrazy z dworcami. Ten interesujący motyw wprowadzi do naszego domu element oryginalności oraz niepowtarzalności. Jeśli więc szukasz naprawdę unikatowego obrazu, dworce kolejowe lub autobusowe mogą być doskonałym rozwiązaniem.
Wiele osób na pewno zadaje sobie pytania: co szczególnego jest akurat w tym konkretnym motywie, co czyni go wyjątkowym? Wydawać by się mogło, iż te powszednie budynki wcale nie nadają się na temat obrazu. Dworce oraz stacje to jednak coś więcej niż tylko miejsca odjazdów i przyjazdów pociągów czy autobusów. Przecież gdy patrzymy na ich zdjęcia, od razu nachodzą nas oczywiste skojarzenia: z podróżą, wakacjami, odwiedzaniem nowych miejsc i doświadczaniem nowych rzeczy. Dla niektórych ten motyw może przywodzić również ciepłe wspomnienia – choćby o mieszkających daleko i rzadko widywanych przyjaciołach. A wszystkie te przyjemne myśli możemy wprowadzić do mieszkania za sprawą obrazów. Dworce przedstawione na nich, każdego dnia zabierać nas będą w podróż – zarówno po już odwiedzonych miejscach, jak i w stronę tych, do których marzy nam się wycieczka w przyszłości.
To jednak nie wszystkie zalety tego motywu. Od początków swojego istnienia, dworce miały być nie tylko nowoczesne, ale i eleganckie. Oprócz funkcji praktycznych musiały także zachwycać – często stanowiły wręcz wizytówkę miasta, która witała nowo przybyłych. Nic więc dziwnego, że budowle te potrafiły także stać się inspiracją dla artystów. Obrazy z dworcami malował między innymi francuski malarz-impresjonista Claude Monet. Szczególnie koncentrował się na paryskim Saint-Lazare, któremu poświęcił cykl aż 12 płócien. Lecz nie tylko zabytkowe dworce potrafią zachwycić swoim pięknem. Współczesne budowle, często będące uosobieniem nowoczesności, również posiadają swój urok. Metal, ostre światła, jasne barwy i dynamiczne kompozycje – oto co obrazy z dworcami mogą zaoferować wszystkim lubiących chłodne, modernistyczne aranżacje. Analogicznie stare, zabytkowe dworce z europejskich miast doskonale wkomponują się w stonowane wnętrza, urządzone w drewnie lub stawiające na styl retro.
Szczególnym motywem architektonicznym, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru obrazu do naszego mieszkania, są dworce kolejowe. Podróże koleją często kojarzą nam się z daleką wyprawą, której powtarzalny rytm uspokaja i wycisza. Taki efekt może bardzo dobrze sprawdzić się w naszej sypialni, jeżeli przeniesiemy go tam za sprawą atrakcyjnego obrazu. Dworzec kolejowy umieszczony na ścianie to świetny wybór dla każdego, komu zawsze marzyła się podróż Orient Expressem lub Koleją Transsyberyjską.
Taka aranżacja to jednak nie tylko gra skojarzeń. Nie zapominajmy też o wizualnych zaletach: szyny kolejowe jako prosty, geometryczny motyw, wpływają na perspektywę postrzegania. Jeżeli na obrazie „uciekają” one do środka zdjęcia, to automatycznie zaczyna sprawiać on wrażenie rozciągania przestrzeni. Nasz wzrok intuicyjne podąża za niknącym w oddali torem, odnosząc wrażenie zatopienia się w głębi. Jeżeli pragniemy więc wizualnie dodać pomieszczeniu przestronności, powinniśmy wybrać właśnie takie obrazy. Dworce kolejowe to także często bogate oraz spektakularne zabytki. Dlatego też, gdy chcemy na naszej ścianie widzieć architektoniczne perełki, to ten typ budowli dostarczy nam wielu ciekawych opcji do wyboru.
Zdecydowaliśmy się już więc na ten konkretny motyw. Jak jednak dopasować go do wybranego pomieszczenia? Żeby przebiegło to sprawnie, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, dopasowanie rozmiaru. Zastanówmy się jak dużą przestrzeń chcemy poświęcić na obraz, a następnie rozważmy jeszcze jaki efekt pragniemy osiągnąć. Zdjęcia przestrzenne lepiej sprawdzą się w dużym formacie, tak samo jak obrazy bardzo szczegółowe – uda nam się wtedy podkreślić detale. Oczywiście możemy również postąpić odwrotnie: otwarte i puste kompozycje, jeżeli zostaną jeszcze rozciągnięte na ścianie, stwarzać będą wrażenie przestronności, ale równocześnie oszczędności wyrazu. Podobnie sprawa ma się z kolorystyką. Kontrasty i ostre barwy mocno podkreślą obecność obrazu, podczas gdy barwy stonowane (czy nawet czerń i biel) wkomponują się swobodnie w większość aranżacji.