„Wariacje o Bauhausie” to autorska kolekcja plakatów, które w twórczy sposób nawiązują do idei głoszonych przez weimarską uczelnię artystyczno-rzemieślniczą utworzoną przez Waltera Gropiusa. Są to niezwykle kolorowe, ale nie pstrokate wzory, które odznaczają się geometryczną formą. Wszystkie zebrane tutaj kompozycje utrzymane są w tej samej estetyce i zbliżonej tonacji, dzięki czemu można je swobodnie ze sobą zestawiać. Tym, co zasługuje na uwagę, jest ich charakter w duchu retro, który zyskaliśmy za pomocą postarzenia wydruku. Delikatne przetarcia kolorów powodują, że plakaty prezentują się tak, jakby rzeczywiście pochodziły z okresu Bauhausu, czyli z lat 20. XX wieku.
Dlaczego zainspirowaliśmy się akurat Bauhausem? Ponieważ idee dotyczące wzornictwa i architektury, jakie głosił, były niezwykle rewolucyjne. Bauhaus miał stawiać nie tylko na aspekt praktyczny, ale także psychologiczny. Rozwiązania, formy i kolory miały współgrać z człowiekiem i jego nastrojem. Architekci mieli wznosić nowoczesne, odważne konstrukcje, by tym samym wychowywać społeczeństwo, które będzie w stanie docenić sztukę. Bazą były geometryczne figury – praktyczne, uniwersalne i pełne harmonii – oraz tzw. prefabrykaty, czyli gotowe półprodukty do wznoszenia budowli. Wszystko to razem rzuciło zupełnie nowe światło na architekturę, design i, oczywiście, sztukę. Artyści zaczęli posługiwać się geometrycznymi figurami, odkrywając w nich nowe wartości. Właśnie dlatego nasze plakaty to abstrakcyjne kompozycje z kwadratami, prostokątami i kołami. Inspirowaliśmy się twórczością takich osobistości jak: Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy czy Paul Klee.
Czy trzeba znać się na sztuce – na abstrakcji lub Bauhausie – by zdecydować się na plakaty pochodzące z tej kolekcji? Z całą pewnością nie. Wzory, które stworzyliśmy, to propozycja dla każdego, kto lubi ciekawy i wpadający w oko design, i chce, by jego wystrój nabrał charakteru. Tym, na co od razu zwraca się uwagę, gdy patrzy się na naszą autorską kolekcję, jest moc energetycznych kolorów! Nie są to ani krzykliwe, ani neonowe odcienie, a jednak kompozycje zapadają w pamięć. Wyjątkowa w nich jest energia, którą się odznaczają. Zestawienie czerwonych, żółtych i niebieskich figur powoduje, że wzór zaczyna tętnić życiem, nawet jeśli przedstawienie jest statyczne czy minimalistyczne w wyrazie. To właśnie sprawia, że taki plakat zawieszony na ścianie, całkowicie zmieni jego charakter. Wystrój zyska wyrazistą dominantę, która nada mu szyku i elegancji. Takie kompozycje będą się doskonale prezentować zarówno w nowoczesnej, skandynawskiej, eklektycznej, jak i utrzymanej w stylu retro aranżacji.
Abstrakcja ma w sobie coś ponadczasowego. Nigdy nie wychodzi z mody i zawsze świetnie się prezentuje, dlatego plakaty inspirowane Bauhausem to przepis na ścienną dekorację, która będzie zachwycać bez względu na obowiązujące trendy. Żółta kula na pasiastym tle, przenikające się półokręgi, barwne prostokąty tworzące wielokolorową mozaikę – to tylko kilka przykładów z szerokiego wachlarza wzorów, jakie znajdują się w naszej kolekcji. Ponadczasowość i uniwersalność takich geometrycznych kompozycji polega także na tym, że będą się świetnie prezentować w bardzo różnych pomieszczeniach. Takie plakaty można umieścić w salonie nad kanapą i w sypialni nad wezgłowiem, ale także w przedpokoju nad konsolą czy w kuchni nad jadalnianym stołem. „Wariacje o Bauhausie” będą również pasować jak ulał do wystroju domowego biura. Ożywią w mgnieniu oka przestrzeń, ale jednocześnie nie będą rozpraszać. Plakaty warto oprawić w ramy – w kolorze naturalnego drewno bądź czarne – w zależności od tego, jaka kolorystyka dominuje we wnętrzu, w którym się znajdą.
Wzory z naszej kolekcji utrzymane są w tej samej estetyce, dzięki czemu można je dowolnie ze sobą zestawiać, tworząc dyptyki, tryptyki czy poliptyki. Plakat to jeden z najszybszych pomysłów na to, jak odmienić dotychczasową aranżację, dlatego warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie. By jednak metamorfoza była widoczna już na pierwszy rzut oka, warto zawiesić na ścianie kilka plakatów. Kompozycję można stworzyć, wybierając motyw przewodni – na przykład umieszczone w centrum koło, falujące linie lub prostokąty w różnej konfiguracji – ale mogą to być także trzy różne wzory. Na każdym z przedstawień widać delikatne przetarcia. Jest to celowy efekt, który powoduje, że kompozycje prezentują się tak, jakby rzeczywiście pochodziły z lat 20. ubiegłego wieku. To właśnie sprawia, że będą zachwycająco wyglądać w towarzystwie mebli inspirowanych okresem międzywojennym, a także latami 60. i 70.