Koronkarstwo to rzemiosło kojarzące się z pracą kobiet i z dawnymi czasami, w których tworzenie ażurowych serwetek oraz innych dodatków było jednym z głównych zajęć pani domu. Dziś koronki wytwarzane są maszynowo. Wielu współczesnych twórców interesuje się tym rodzajem sztuki i przekształca go, by ujawnić nowe funkcje i znaczenia związane z tego rodzaju aktywnością twórczą. Polską artystką nawiązującą w swych pracach do koronkarstwa jest NeSpoon. Koronki są popularnym motywem także w dziedzinie projektowania wnętrz. Najnowsza autorska kolekcja fototapet z koronkami świadczy o tym, że nie takie one delikatne, jak je opisują. Oto propozycje aranżacji wnętrz z ozdobami ściennymi z tej serii.
Najnowsza kolekcja fototapet z motywem koronki pasuje do różnych stylów aranżacji i typów wnętrz, począwszy od przestrzeni komercyjnych (restauracje, kawiarnie czy pomieszczenia hotelowe) na prywatnych mieszkaniach skończywszy. Jeśli chcesz podbić efekt wywołany przez surową fakturę fototapety, wykorzystaj naturalne materiały takie jak metal czy stal, które prezentują się korzystnie w towarzystwie dekoracyjnych kamieni. Połączenie lastryko z fototapetą z koronką z pewnością okaże się ciekawym rozwiązaniem, podobnie jak wykorzystanie innych kamieni dekoracyjnych takich jak marmur czy kwarc. Dodatki, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz zaaranżować pokój w taki sposób to: dywan imitujący wyżej wspomniany materiał, stolik kawowy z blatem z marmuru czy zegar wykonany z kwarcu. Jeśli zależy Ci na złagodzeniu efektu wywołanego przez fakturę fototapety z koronką, możesz wykorzystać inne materiały m.in. drewno czy szkło. Połączenie tego rodzaju dekoracji ściennej z boazerią w stylu retro, jak również z drewnopodobnymi płytkami lub panelami sprawdzi się bardzo dobrze np. w pokoju dziennym lub w salonie. Pamiętajmy jednak o tym, by nie przesadzić i nie wybrać zbyt dekoracyjnej boazerii. Inne dodatki, które współgrają z fototapetą z koronką to: lustro z ażurową ramą, szklane wazony (obecnie modne są te przyczepiane do ściany i imitujące małe akwaria). W celu zniwelowania surowej faktury fototapety, możemy wprowadzić do wnętrza wiklinową huśtawkę, dekoracyjną toaletkę lub podwieszane ozdoby takie jak łapacze snów czy wiszące szklane kule z różnymi roślinami.
Ozdoby ścienne z nowej autorskiej kolekcji sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w różnych wariantach stylów minimalistycznego i industrialnego. Jednak należy pamiętać, że w przypadku wielu stylizacji, fototapety z koronkowym wzorem mogą podbić i zintensyfikować wrażenie surowości. Do tego rodzaju ozdoby ściennej pasują też style nawiązujące do XIX w. np. romantyczny, angielski i francuski. Fototapety nie będą współgrać z aranżacjami pop artowymi i glamour, choćby dlatego że paleta kolorystyczna powiązana z tymi stylami nie koresponduje z barwami oferowanych dekoracji ściennych. Odkryciem ostatnich miesięcy były stylizacje wzorowane na estetyce i pewnych elementach filozofii japońskiej. Styl, którego cechą charakterystyczną jest wprowadzanie starych przedmiotów posiadających bogatą historię, a także uporządkowanie i minimalizm w przestrzeni nazywano wabi sabi. Słowa te w języku japońskim oznaczają „skromność” i „prostota”. Pomimo tego, że dominują duże wzory i wyraziste elementy dekoracyjne, japoński styl nie został całkowicie wyparty i nie można o tym zapominać. Koronkowe fototapety w jasnych kolorach będą prezentować się korzystnie także w towarzystwie dodatków i ozdób tworzących stylizację boho.
Nowa kolekcja autorskich wzorów fototapet zaprojektowana została przez polskich artystów, którzy, dzięki swej kreatywności, stworzyli oryginalną serię deseni. Surowa faktura betonowych ścian w połączeniu z motywami delikatnej koronki współtworzy nietypowy efekt. Statyczne wzory przywodzące na myśl stare zdjęcia lub papeterię korespondują z aranżacjami w stylu retro. Zieleń, delikatny błękit, kolory kremowy i morski to barwy, które dominują na fototapetach z motywem koronki. Ze względu na różnorodność kolorystyczną, dekoracje ścienne można wprowadzić do bardzo różnych wnętrz (sypialni, przedpokoju, salonu itd.). Połączenie przygaszonych odcieni fototapety z jednym mocnym i nasyconym kolorem będzie także dobrym rozwiązaniem.