Urządzając pierwsze mieszkanie czy dom, skupiamy się mocno na kolorach ścian i podłóg, wyborze pięknych i użytecznych mebli, sprzętu AGD i RTV, a także dodatków, które ozdobią komody, regały i biblioteczki. Często niestety zapomina się o ścianach, które przez długi czas pozostają gołe. Niestety brak ozdób naściennych powoduje, że pomieszczenie jest mniej przytulne, a wręcz wydaje się być nieco zimne. To wrażenie bardzo szybko może zmienić już jeden obraz. Ornament widniejący na płótnie będzie nieco nietypowym motywem przewodnim, jednak wyboru tego nie należy się bać! Czym dokładnie są ornamenty? W muzyce są to ozdobniki, dzięki którym piosenka staje się jeszcze piękniejsza. W poligrafii ornamenty wykorzystuje się jako dekorację liter najczęściej pojawiających się na tytułowej stronie książki, kartce z życzeniami czy jako tytuł listu. W sztuce to całe motywy zespołów zdobniczych, dzięki którym sławę zyskały najznakomitsze budowle świata i niezwykłe obrazy. Ornamenty mogą zdobić ściany kaplicy, rzeźbione schody i obraz olejny. Ornament może również pojawić się na malunku wykonanym akwarelami czy nadrukowanym w nieco bardziej nowoczesny sposób na płótnie. W jego skład często wchodzą motywy nawiązujące do natury (listki, gałązki, kwiaty), ale można również znaleźć postacie amorków, aniołów czy niezwykłych fontann.
Oryginalnie ornamenty wykorzystywane w dekorowaniu wnętrz były niezwykle strojne, a co za tym idzie, pasowały przede wszystkim do tych stylów, które lubią przepych, wzory i różnego rodzaju faktury. Obecnie motyw ten przeszedł przeobrażenie i stworzono pasujący także do stylu nowoczesnego czy skandynawskiego obraz ornament, na którym różne wymyślne wzory pokazane są w abstrakcyjny sposób. Przede wszystkim często tworzone są jako grafika lub malunek nadrukowany na płótno pozbawione ram. Może być to motyw przypominający znak nieskończoności stworzony techniką kropli farby wypełnionej kolejną kroplą innego koloru. Barwy te przenikają się i ostatecznie tworzą jedną, spójną całość. Ornamenty roślinne oczywiście najlepiej pasują do stylu indyjskiego, w którym pojawiają się nie tylko na meblach, poszewkach czy dywanach, ale także ścianach. Obrazy z takimi wzorami mogą być bardzo kolorowe i na przykład zawisnąć nad kominkiem. Mogą również sprawiać wrażenie, jakby motyw wręcz wychodził z płótna. Zawijasy z listkami najczęściej układają się w różne figury, na przykład koła, które powtarzają się na całym malunku. Roślinne dekoracje pasować będą również do stylu boho, szczególnie jeśli będą wielobarwne. Jednak nie musi być to połączenie mocno odbiegających od siebie kolorów. Świetnie prezentują się te wzory, które stworzona są na przykład z różnych odcieni ecru i żółtego lub odcieni koloru niebieskiego.
Wzór, jaki pojawi się na płótnie, to tylko jeden wybór, jakiego należy dokonać. Zanim bowiem malunek zawiśnie na ścianie, warto zdecydować, w jakiej dokładnie oprawie się pojawi. W końcu obecnie można wymyślić wiele ciekawych sposobów na to, jak wyeksponować obraz. Ornament to świetny motyw na tryptyki, tetraptyki a nawet pentaptyki, ponieważ płynnie może przez nie przechodzić. Jest jedno ale... Aby powiesić obok siebie aż tyle obrazów potrzeba dużej powierzchni. W przeciwnym razie malunki mogą przytłoczyć małe pomieszczenie. Obraz taki można również wyróżnić poprzez postawienie go na sztaludze, komodzie, a nawet poprzez oparcie go o ścianę. Ten ostatni sposób jest w ostatnim czasie niezwykle popularny. To, czy na ścianie pojawi się jeden, czy wiele obrazów to również nie koniec drogi. Należy jeszcze zadecydować, czy płótno ma być oprawione ramą, czy może jednak zawisnąć sauté. A może potrzebna będzie antyrama? Przy tej decyzji najlepiej zasugerować się własnymi upodobaniami.
Ornamenty to niezwykle wdzięczne wzory nawiązujące do motywów roślinnych, ale także różnych innych doskonale znanych nam znaków. Ich artystyczne przedstawienie w postaci obrazu z pewnością wzbogaci każde wnętrze.