Zabytkowe obrazy to wbrew pozorom nie tylko dekoracja do klasycznych wnętrz i aranżacji w stylu retro. Sprawdzą się także w nowoczesnym salonie, nastrojowej sypialni czy służbowym biurze. Wydźwięk danego przedstawienia zależy bowiem zarówno od tego, z jakiej epoki pochodzi ukazany obiekt, jak i od tego, w jaki sposób jest zaprezentowany – w kolorze czy też nie. W naszej kolekcji pojawiły się niezwykle różnorodne budowle, pochodzące prawie z każdego zakątka Ziemi. Znajdzie tutaj coś dla siebie i miłośnik starożytności, i średniowiecza, i pełnego przepychu baroku. Na szczególną uwagę zasługują także zabytki Warszawy. Obrazy prezentujące rodzime dobra kultury w niczym nie ustępują tym zagranicznym, dlatego warto zainspirować się naszą historią i architekturą urządzając wnętrze.
Naszą pierwszą propozycją są zabytki Krakowa. Obrazy przedstawiające Wieżę Eiffla, Statuę Wolności czy Łuk Triumfalny cieszą się dużą popularnością i często możemy je spotkać w świecie aranżacji wnętrz. Czemu jednak nie mielibyśmy sięgnąć po wizerunki obiektów, które co roku odwiedzają miliony zagranicznych turystów? Z pewnością można do nich zaliczyć Rynek Główny (jeden z największych w Europie) oraz znajdujący się przy nim Kościół Mariacki i Sukiennice, a także Wawel, rzeźbę smoka wawelskiego czy liczne kościoły pochodzące jeszcze z czasów średniowiecza. Taka dekoracja będzie dobrze wyglądać nie tylko w naszym salonie. Romantyczne przedstawienie krakowskiego Rynku oglądanego po zmierzchu pasuje do nastrojowej sypialni, z kolei fragment żelaznego mostu, łączącego Kazimierz i Podgórze, ozdobi industrialną aranżację młodzieżowego pokoju.
Inną propozycją są zabytki Warszawy. Obrazy z majestatycznym Pałacem Kultury, Starym Miastem, na którym znajduje się Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta, pomnikiem Fryderyka Chopina czy Królewskimi Łazienkami sprawdzą się w siedzibie firmy, która ulokowana jest właśnie w stolicy Polski. Takie obrazy możemy zawiesić zarówno w recepcji i hallu, jak i w poszczególnych biurach pracowników.
Myśląc o zabytkach, do głowy przychodzą nam zazwyczaj obiekty pochodzące ze starożytnej Grecji i Rzymu lub średniowieczne kościoły, które w Europie znajdują się dosłownie na każdym kroku. Jeśli szukamy ciekawego pomysłu na aranżację sypialni, to warto zainspirować się klasycznym pięknem antycznych budowli lub wnoszącymi się pod niebo gotyckimi katedrami. W przypadku pierwszego rozwiązania na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowy obiekt znajdujący się na Akropolu - Erechtejon. Na jego unikalny charakter wpływają kariatydy, czyli kolumny w kształcie kobiecych sylwetek. Taki obraz sprawdzi się także w dziewczęcym pokoju zwłaszcza, gdy zamieszkująca go nastolatka interesuje się sztuką.
Czas przedstawić nieco inne obrazy. Zabytki to nie tylko kościoły, pałace i ratusze. To także posągi, pomniki czy rzeźby, które na stałe wpisały się w krajobraz danego miasta. Znajdziemy ich tysiące zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Zaczniemy od wspomnianej już wcześniej warszawskiej Kolumny Zygmunta oraz wdzięcznej syrenki, którą w stolicy znajdziemy aż w kilku miejscach. Najsłynniejszą jest z pewnością ta na Starówce i Powiślu. W Krakowie na uwagę zasługuje Smok Wawelski, który dzięki odpowiedniemu systemowi zieje prawdziwym ogniem oraz dumna sylwetka Mickiewicza zdobiąca Rynek Główny. Nie musimy jednak inspirować się tylko rodzimymi przykładami. Miłośnikom literatury z pewnością przypadnie do gustu pomnik Goethego i Schillera w Weimarze, fanom rzymskiej kultury pomnik konny Marka Aureliusza na Kapitolu w Rzymie, a wszystkim zafascynowanym egzotycznymi krajami tajemnicze figury z Wyspy Wielkanocnej.
Na sam koniec wróćmy jeszcze na nasze rodzime podwórko i weźmy pod lupę zabytki Krakowa. Obrazy drukowane na płótnie, o czym nie powiedzieliśmy wcześniej, nie muszą być wykonane ze zdjęcia. Mogą ona także imitować prawdziwe dzieło malarskie lub przypominać szkic bądź grafikę. Zamiast kolorowej fotografii w naszym salonie lub sypialni może się więc znaleźć nastrojowe przedstawienie o artystycznym charakterze. Tylko od naszej fantazji zależy, czy sięgniemy po delikatną akwarelę ukazującą panoramę miasta ze Wzgórzem Wawelskim, czy zdecydujemy się na szkic z wizerunkiem konkretnego obiektu. Oczywiście w zasięgu naszej ręki znajdują się także zabytki Warszawy bardzo chętnie portretowane przez słynnych malarzy. Zainspirujmy się więc pracami autorstwa Canaletta, Maksymiliana Gierymskiego lub Edwarda Dwurnika.