Paul Gauguin – jeden z największych skandalistów przełomu XIX i XX w., podróżnik i utalentowany malarz, który potrafił jak nikt inny oddać piękno egzotycznego krajobrazu. Ten artysta wyklęty część swojego życia spędził w Peru, a część – na Wyspach Polinezji. Jednak jego podróży po świecie było znacznie więcej (Gauguin przez pewien czas pełnił służbę na statku). Uważa się go za jednego z prekursorów impresjonizmu. Obrazy Paula Gauguina mogą fascynować i zachwycać. Jednak jak zaaranżować je we wnętrzu, by prezentowały się jak najkorzystniej? Z jakimi kolorami ścian i dodatkami reprodukcje obrazów Gauguina będą współgrać? Oto kilka porad.
Historia życia Gauguina świadczy o tym, że człowiek może zmienić swoje życie i rozwijać pasje bez względu na przeciwności losu i nieprzychylne głosy otoczenia. Malarz, który dzieciństwo spędził w Peru, w życiu dorosłym został bankierem, jednak ze względu na zainteresowanie malarstwem porzucił dawną profesję i zaczął tworzyć. Wielobarwne dzieła tego artysty klasyfikowane są jako impresjonistyczne, ekspresjonistyczne, jak również symboliczne. Nawiązania do różnych nurtów popularnych na przełomie XIX i XX w. spowodowane są wpływami innych malarzy (m.in. Cezanné’a, Renoira, van Gogha i innych), których obserwował Paul Gauguin. Obrazy tego twórcy charakteryzują się nasyconymi barwami, prostymi formami i (niekiedy) grubymi konturami. Niektóre dzieła o kompozycji otwartej, ukazujące codzienne sytuacje przywodzą na myśl wykonane w pośpiechu zdjęcia.
Fotografia na przełomie XIX i XX w. była nowym medium, którym fascynowali wszyscy wielcy artyści (m.in. Degas). Najprawdopodobniej również Gauguin nawiązywał do nowego i zyskującego popularność medium. Obrazy Paula Gauguina mogą fascynować podróżników, a także osoby zainteresowane egzotyką. Reprodukcje dzieł malarza będą odpowiednim prezentem dla kogoś, kto planuje dalekie wycieczki lub ciekawi go kultura Oceanii. Ponadto twórczość Gauguina jest odwzorowaniem jego poglądów i historii życia. Tolerancja, wolność, miłość to niektóre wartości, jakie przekazują jego obrazy. Paul Gauguin jest postacią inspirującą i motywującą, dlatego twórczość tego artysty z pewnością okaże się odpowiednim dodatkiem do wielu wnętrz.
Dzieła autora „Pastorałek haitańskich”, ze względu na swoją kolorystykę, najlepiej sprawdzą się we wnętrzach kolonialnych oraz minimalistycznych o stonowanych kolorach. Ponadto barwy pojawiające się przeważnie na obrazach (żółty, czerwony i pomarańczowy) pobudzają apetyt, dlatego reprodukcje tego malarza będą pasować do kuchni. Nasycone barwy ożywią salon i pokój dzienny. Obrazy Paula Gauguina sprawdzą się także w miejscach dość nietypowych takich jak półpiętro lub przedpokój. Gdy poruszamy się po schodach, przestrzeń, którą mijam wydaje się „przezroczysta”- niewidoczna.
Obraz na półpiętrze może zmienić tę sytuację i sprawić, że nudne miejsce stanie się interesującą przestrzenią sprzyjającą estetycznej refleksji nad dziełem sztuki. Jeśli chodzi o przedpokój umieszczenie tego typu dekoracji ściennej może sprawdzić, że odwiedzający dom goście podświadomie będą postrzegać właścicieli mieszkania jako bardziej otwartych, pełnych życia i dynamicznych. Aranżując przestrzeń, w której elementami dekoracyjnymi są dzieła sztuki, warto pomyśleć o tym, w jaki sposób najlepiej wyeksponować obrazy - Paul Gauguin uwieńczony delikatną złotą ramą z pewnością będzie prezentował się bardzo dobrze.
Gauguin uważał, że artysta został stworzony do tego, by wspomagać naturę w jej akcie tworzenia. Jako miłośnik przyrody tworzył obrazy przedstawiające scenki rodzajowe na wsi oraz pejzaże. Dlatego też reprodukcje jego dzieł najlepiej prezentować się będą w towarzystwie naturalnych materiałów takich jak: drewno, stal, szkło, len i bawełna.
Obecnie panuje moda na wprowadzenie do wnętrz wielu obrazów i dekorowanie nimi jednej ściany. Styl Gauguina z pewnością będzie korespondował z twórczością van Gogha, którego interesowała podobna tematyka, jak również z obrazami innych impresjonistów koncentrujących się na przedstawianiu krajobrazów europejskich. Pamiątki z podróży (pocztówki, maski afrykańskie, bardzo modne ostatnio figurki lam i alpak oraz inne bibeloty) doskonale uzupełnią aranżację, której centrum stanowią obrazy Gauguina.