Obrazy martwej natury to sprawdzony sposób na udaną dekorację wnętrza. Nieważne, czy Twój salon to przykład tradycyjnego stylu, czy kwintesencja nowoczesności. Odpowiednio dobrane obrazy z martwą naturą staną się perfekcyjnym uzupełnieniem każdej aranżacji i to na długie lata, bo taki motyw malarski nie wychodzi z mody. Takie przedstawienia były inspiracją dla wielu słynnych artystów na przestrzeni wieków, dlatego coś dla siebie znajdą tutaj także miłośnicy sztuki. Jeśli nie interesujesz się aranżacjami wnętrz ani nie śledzisz bieżących trendów, ale chcesz ozdobić swoje mieszkanie, by nabrało charakteru, martwa natura nie tylko wprowadzi elegancki klimat, ale sprawdzi się także w większości pomieszczeń – w salonie, sypialni, przedpokoju czy kuchni. Dowiesz się tutaj, jak właściwie dobrać obrazy martwej natury, aby pasowały do każdego wnętrza tworząc z nim spójną i harmonijną całość.
Oglądając słynne dzieła sztuki w galeriach i muzeach, szybko daje się zauważyć fakt, że wśród najchętniej podejmowanych przez artystów tematów znajduje się właśnie martwa natura. Obrazy przedstawiające bukiety kwiatów w wazonach lub owoce na eleganckich paterach pojawiały się we wszystkich epokach i w wielu nurtach w sztuce. Mozaiki o takiej tematyce odnajdziemy w starożytności, takie kompozycje cieszyły się ogromną popularnością w baroku, a nawet zainteresowali się nią artyści nowocześni – kubiści i ekspresjoniści. To właśnie sprawia, że obrazy z martwą naturą są ponadczasowe, bo w każdej epoce budziły zainteresowanie. Dlatego więc – podobnie jak portrety czy malownicze pejzaże – tak i takie kompozycje są uniwersalne i zasługują na uwagę, jeśli szukasz dekoracyjnego akcentu, który uda Ci się z łatwością dopasować do wnętrza bez względu na to, w jakim stylu jest utrzymane. Warto też dodać, w jak różnych pomieszczeniach może się pojawić martwa natura. Obrazy z kwiatami sprawdzą się w salonie i sypialni, z kolei z owocami i warzywami w kuchni oraz jadalni. Nawet muzycy i melomani znajdą coś dla siebie, bo na wielu przedstawieniach znajduje się gitara lub inny instrument muzyczny.
Obrazy martwej natury to uniwersalna dekoracja, która będzie pasować do każdego wystroju. Szukając pomysłu na zaaranżowanie pokoju warto prześledzić style jakie panowały na przestrzeni wieków w historii sztuki. Jest to bowiem prawdziwa studnia bez dna jeśli chodzi o źródło inspiracji. Obrazy sławnych malarzy z martwą naturą to wartościowy przegląd najznakomitszych stylów i tendencji. Dzieła dawnych holenderskich mistrzów, kubizm, ekspresjonizm czy hiperrealizm – to tylko niektóre z propozycji. Dobrane do odpowiedniego wystroju stworzą zachwycającą kompozycję, którą będziesz podziwiać niezmiennie każdego dnia.
Obrazy martwej natury w stylu kubistycznym
Picasso – jednych zachwyca, drugich zupełnie nie przekonuje, trzeba jednak przyznać, że jego obrazy martwej natury z owocami zrewolucjonizowały malarstwo. Jeśli więc jesteś zwolennikiem sztuki awangardowej i nowoczesnych wnętrz ten typ dekoracji z pewnością skradnie Twoje serce. Geometryczne, kubistyczne kompozycje pełne wibrujących kolorów doskonale ożywią monochromatyczne wnętrza nowoczesnych loftów, wpiszą się w nie także obrazy sławnych malarzy. Martwa natura to także dobry wybór do kameralnych przestrzeni urządzonych w minimalistycznym stylu. Kolorowa, geometryczna kompozycja ożywi wystrój, a kubistyczny charakter wzoru idealnie wpasuje się we współczesną stylizację.
Olejna martwa natura – obrazy mistrzów holenderskich
Dla miłośników tradycyjnej sztuki doskonałą ozdobą wnętrza będzie barokowy obraz. Martwa natura Pietera Claesza to świetny przykład. Ten holenderski artysta był prawdziwym wirtuozem w hiperrealistycznym przedstawianiu martwej natury. Kwiaty, owoce i dzbanki wyglądają tak realistycznie, że aż chce się wyciągnąć rękę, aby ich dotknąć. Martwa natura i obrazy pasują do tradycyjnych wnętrz nawiązujących do polskiego stylu dworkowego z XIX w., w którym dominowały ciężkie drewniane stoły i kredensy, wzorzyste dywany i mosiężne żyrandole. Takie obrazy będą również korespondować z meblami w typie biedermeier i empire, które znajdziemy w sklepach z antykami lub na targach staroci.
Martwa natura charakteryzuje się zazwyczaj złożoną, wieloelementową kompozycją. Jeśli jednak cenisz sobie oszczędną dekorację i minimalistyczny styl, wybierz stonowany obraz. Martwa natura z dzbanem i owocami będzie spełnieniem Twoich oczekiwań. Kompozycja o minimalistycznej formie, która składa się z naczyń o surowej formie i zaledwie dwóch czy trzech owoców to dowód na to, że obok barokowych przedstawień, na których wiele się dzieje, do wyboru są także bardzo proste wzory. Znane powiedzenie mówi „mniej znaczy więcej” i warto o tym pamiętać. Taki obraz zawieszony w nowoczesnej aranżacji z pewnością przyciągnie wzrok. W minimalistycznie urządzonym wnętrzu doskonale będą się także prezentować kwiatowe obrazy. Martwa natura przedstawiająca pojedynczą łodygę rośliny w szklanej butelce to ciekawa propozycja. Taka kompozycja w dużym formacie w zupełności wystarczy, by ożywić stonowane wnętrze. Z kolei obraz martwej natury z jabłkami w intensywnie czerwonym odcieniu to doskonały sposób, aby ożywić salon. Intensywne barwy kwiatów, warzyw czy właśnie czerwonych jabłek sprawią, że stonowany pokój stanie się bardziej wyrazisty.
Gdzie jeszcze warto zawiesić takie obrazy? Martwa natura z owocami to strzał w dziesiątkę, gdy myślisz o aranżacji kuchni lub jadalni. Jeśli chcesz rozświetlić i ożywić pomieszczenie i tym samym nadać mu pogodnego wyglądu, warto sięgnąć po kompozycje z pomarańczami, cytrynami lub dyniami. Dzięki nim wystrój nabierze kolorów. To propozycja idealna do wystroju w czerni i bieli lub do pomieszczenia w tak modnych obecnie szarościach. W tradycyjnym wystroju lub aranżacji glamour świetnie będą natomiast wyglądać barokowe obrazy. Martwa natura zaprezentowana na ciemnym tle odznacza się elegancją, dlatego taki akcent na ścianie będzie strzałem w dziesiątkę. Sięgnij po przedstawienie, na którym znajdą się apetyczne owoce i warzywa – najlepiej te, z których najczęściej korzystasz przygotowując posiłki. Trendy w świecie aranżacji wnętrz mają to do siebie, że się zmieniają, ale w kuchni – możesz być pewny – doskonale będą się prezentować takie obrazy. Martwa natura stanie się ozdobą na długie lata.
Choć w naszej ofercie znajdują się drukowane na płótnie obrazy, martwa natura wygląda jak namalowane przez artystę dzieło. To dzięki temu, że wzór do złudzenia przypomina malunek akwarelami lub olejnymi farbami – widać cieniowania i pociągnięcia pędzla. Obok zwykłych kompozycji zebraliśmy też takie, które inspirowane są twórczością znanych artystów. W ofercie jest nie tylko inspirowana Picassem martwa natura. Obrazy, które także zasługują na uwagę, bo przyciągają wzrok, to reprodukcje Paula Cezanne’a. Chętnie malował rumiane jabłka i słoneczne cytrusy, które odcinają się na błękitno-szarym tle ściany lub obrusu. Takie przedstawienia sprawdzą się w kuchni i jadalni, ale polecimy je również do salonu, bo żywe zestawienie kolorystyczne pozwoli odświeżyć aranżację, dzięki czemu ten jeden tylko akcent nada przestrzeni nowego wyglądu.