Ekspresjonizm, na przełomie XIX i XX w., był popularnym nurtem w sztuce. Przedstawiciele tego kierunku, uważali, że dzieła powinny odzwierciedlać ich uczucia i stany emocjonalne. Obrazy Edwarda Muncha oprócz tych cech wyrażają także indywidualizm ich autora. Reprodukcje dzieł tego artysty znajdą wiele zastosowań w różnych wnętrzach. Czy zależy Ci na piorunującym efekcie i chcesz zaskoczyć gości bezkompromisowym rozwiązaniem? Jeśli tak – wybierz obraz Muncha jako dekorację. Edvard Munch to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego ekspresjonizmu. Nazwa kierunku pochodzi od ekspresji i faktycznie, jego reprezentanci uważali, że dzieła malarskie powinny odzwierciedlać stany emocjonalne oraz skomplikowany świat uczuć. Wystarczy wspomnieć, chociażby najsłynniejsze dzieło Muncha, czyli „Krzyk”. Obraz przejmuje swoją dramaturgią i mocną ekspresją. Twórczość ekspresjonistów miała poruszać oraz docierać do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy poprzez obrazy. Edvard Munch był w tym niekwestionowanym mistrzem.
Mimo że sztuka ekspresjonistyczna wydaje się dość mroczna, obrazy zachwycają intensywnością kolorów oraz grubą wyrazistą kreską. To dobry wybór do eklektycznych wnętrz z duszą lub chłodnych minimalistycznych aranżacji, w których obraz będzie stanowić kolorowy i wyrazisty kontrapunkt. W jakich wnętrzach sprawdzą się obrazy? Edvard Munch wymaga odpowiedniej ekspozycji, dlatego najlepiej wybrać dużą ścianę o gładkiej fakturze, która będzie stanowić naturalne passe partout dla obrazu. W sprzedaży znajdziesz efektowne reprodukcje najbardziej znanych obrazów norweskiego malarza. Jest to dyptyk Krajobraz, melancholijne Dwie Kobiety na brzegi czy przejmujący Niepokój i Krzyk. Jeśli wolisz spokojniejszą kolorystykę i temat obrazu, możesz postawić na Dziewczynę zrywającą jabłko lub Blask Księżyca. Wszystkie obrazy możesz dostosować do swoich preferencji w zakresie rozmiaru, rodzaju wydruku, materiału oraz obramienia. Taka dekoracja ścienna z pewnością doda elegancji Twojemu wnętrzu oraz zaskoczy odwiedzających Twój dom gości.
W jakim otoczeniu najlepiej sprawdzi się obraz Muncha? Ze względu na to, że twórczość tego artysty miała wywrzeć silne wrażenie na odbiorcach, nie zaleca się umieszczać jego prac w pomieszczeniach, w których domownicy szukają wyciszenia. Nie należy więc ozdabiać sypialni czy pokoju dziecięcego reprodukcjami obrazów tego malarza. Niewskazane jest również łagodzenie surowego efektu wywołanego przez obrazy Edvarda Muncha miękkimi materiałami czy meblami o delikatnych kształtach i zaokrąglonych narożnikach. Wyjątek stanowią makramy i materiałowe kompozycje w nasyconych kolorach. Takie ozdoby, tworzone np. przez artystkę z Barcelony – Judit Just, są hitem tego sezonu. Do pomieszczenia, w którym chcemy wyeksponować reprodukcję obrazu Muncha, nie będą pasować również pastelowe kolory i uładzone formy. Aby wydobyć głębię i zintensyfikować oddziaływanie dzieł artysty najlepiej umieścić obraz Edwarda Muncha „Krzyk” w salonie, w towarzystwie surowych dodatków w stylu skandynawskim, wykonanych z maturalnych materiałów. Dobrym pomysłem jest przyczepienie reprodukcji na ścianie w foyer lub na półpiętrze. Siła oddziaływania obrazu sprawi, że „niedostrzegalna” zazwyczaj przestrzeń nabierze charakteru. Obraz Edwarda Muncha „Krzyk” można zestawić również z innymi dziełami ekspresjonistów lub artystów tworzących na przełomie XIX i XX w. Kolaż ozdób ściennych w pokoju osoby zainteresowanej krajami skandynawskimi może składać się z nieco innych elementów. Będą to np. mapy w postaci plakatów, portrety najważniejszych artystów pochodzących z tego obszaru i zdjęcia krajobrazów. Taką spersonalizowaną kompozycję dopełnią obrazy. Munch to artysta, którego prace oddziałują na wyobraźnię. Dlatego też reprodukcje dzieł tego twórcy sprawdzą się również w domowej pracowni artystycznej.
Sztuka Edvarda Munch’a to typ obrazów, które wywierają na odbiorcach mocne i intensywne wrażenia. Na tym polega jego geniusz, jednak szukając miejsca na reprodukcję, weź pod uwagę, że nie powinno być to wnętrze, w którym szukasz wyciszenia i spokoju po całym dniu. Lepiej wyeksponować obraz w części dziennej, jak salon, jadalnia czy gabinet, w którym pracujesz. Również wyposażenie wnętrza powinno być spójne z ekspresjonistyczną estetyką. Unikaj więc miękkich i łagodnie zaokrąglonych mebli oraz strojnych dekoracyjnych form, jak kryształowe żyrandole czy bogato zdobione lustra. Do jakich wnętrz pasuje więc obraz? Edvard Munch to artysta norweskiego pochodzenia, któremu nieobce było minimalistyczne podejście do aranżacji wnętrz. Właśnie taka oprawa będzie najkorzystniejsza dla efektownej dekoracji ściennej. Wnętrze powinno być urządzone oszczędnie, a formy i materiały mebli zachwycać surowością. Dzięki temu obraz lepiej wybrzmi jako główna dekoracja pokoju. Efekt możesz nieco stonować, używając jasnych kolorów farb do pomalowania ścian.
Gruba kreska, ciemne nasycone kolory, zdeformowane postaci to elementy, które najlepiej charakteryzują jego obrazy. Munch tworzył dzieła inspirujące i zapadające w pamięć. Równocześnie są one dość ciemne i mroczne. Dlatego też, wprowadzając np. obraz Edwarda Muncha „Krzyk” do pokoju dziennego, trzeba zwrócić uwagę na to, by wnętrze zostało zharmonizowane np. przy użyciu jasnych kolorów. Ściany w takim pomieszczeniu powinny być białe lub żółte. Obraz Muncha „Krzyk” pasuje też do wnętrza w stylu retro, na którego ścianach znajdują się tapety imitujące zszarzałą oberwaną tkaninę. Z ciężkimi ekspresjonistycznymi obrazami znakomicie korespondują dodatki inspirowane światem natury np. szklane miniogrody w słoikach. Ozdoby i dekoracje wykonane ze szkła nadadzą wnętrzu lekkości i sprawią, że ekspresjonistyczne obrazy nie będą wydawać się tak przytłaczające. W połączeniu z reprodukcjami Muncha nie sprawdzą się eleganckie, bogato zdobione tapety.
Ekspresjoniści nie mieli spójnego programu, jednak swoje poglądy na temat sztuki przedstawili w magazynie „Die Weissen Blätter”. Koncentracja, oszczędność, siła, odpowiednio skomponowana forma, patos wyrażający wewnętrzne napięcie to cechy wyróżniające ekspresjonistyczne obrazy. Edvard Munch, Witkacy i inni artyści reprezentujący ten nurt tworzyli dzieła bardzo wyraziste i pasujące do stylu: minimalistycznego, skandynawskiego, klasycznego, industrialnego i (w niektórych przypadkach) kolonialnego. Prace ekspresjonistów nie współgrają dobrze z wnętrzami rustykalnymi, jak również z shabby chic. Style: glomour, marynistyczny i prowansalski również nie korespondują z tego typu twórczością.
Dostępne w sprzedaży reprodukcje stwarzają liczne możliwości aranżacyjne. Możesz postawić na jeden wielkoformatowy obraz, który powiesisz nad kanapą, na półpiętrze lub ścianie w foyer. Innym podejście jest zakup mniejszej reprodukcji, którą możesz połączyć z innymi działami Muncha lub obrazami malarzy tworzących na przełomie XIX i XX wieku.