Fototapeta do kuchni nada wyrazu naszej dotychczasowej aranżacji niczym przyprawy wydobywają smak ze zwykłej potrawy. Malowniczy pejzaż, geometryczny deseń, floralny wzór lub folkowy motyw – możliwości jest tyle, że każdy znajdzie coś w swoim guście. Gruntowna metamorfoza wnętrza, która wymaga wiele wysiłku, z pewnością nie jest naszym marzeniem. Ale jeśli okaże się, że nowa aranżacja to kwestia jednego popołudnia? To już z pewnością brzmi zachęcająco! Fototapeta do kuchni między szafki lub na całą ścianę to najszybszy sposób na stworzenie miejsca, gdzie gotowanie będzie czystą przyjemnością. Poznajcie nasze pomysły na całkiem nową stylizację!
Fototapeta do kuchni zamiast płytek to świetny sposób na to, by oryginalnie urządzić wnętrze. Dzięki temu, że wzory są odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne i bardzo wytrzymałe, możemy być pewni, że będą nam służyć przez lata. Pytanie nie brzmi więc, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, lecz jaki wzór wybrać. Zaczniemy od motywów zaczerpniętych ze świata natury. W ten sposób uda nam się zaprosić pod nasz dach namiastkę przyrody. Pomysłem uniwersalnym i ponadczasowym są kwiatowe przedstawienia. Prezentują się dobrze zarówno na dużych płaszczyznach, jak i w prześwicie między blatem a szafkami. Do wyboru są fotografie i makrofotografie, ale także botaniczne ryciny czy minimalistyczne rysunki. Jeśli lubimy zieleń, postawmy na bujne liście tropikalnych roślin. Świetnie będą się prezentować solo lub w towarzystwie egzotycznych ptaków. A jeśli szukamy rozwiązania na całą ścianę, wybierzmy malowniczy pejzaż. Jaki? Na przykład taki, który pochodzi z regionu, skąd wywodzą się nasze ulubione dania.
Czym warto się zainspirować, jeśli chcemy, by w naszym wnętrzu pojawiła się naprawdę pogodna fototapeta do kuchni? Aranżacje nawiązujące do sztuki ludowej wydają się być odpowiedzią na takie zapotrzebowanie. Styl folkowy bazuje na energetycznych barwach, uproszczonych, ale bardzo dekoracyjnych formach, i motywach, które wpadają w oko – część z nich to po prostu rytmiczne desenie, część to wizerunki kwiatów i zwierząt. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z akcentów wywodzących się z regionu, z którego my sami pochodzimy. W ten sposób wystrój stanie się nam automatycznie o wiele bliższy, a jego zaletą będzie to, że okaże się ponadczasowy. Pomysłów możemy jednak szukać także w innych kulturach. Jeśli podoba nam się styl skandynawski, fototapeta w kuchni z konikiem z Dalarna lub szwedzkim motywem kwiatowym okaże się strzałem w dziesiątkę. Szybko przekonamy się, że taki akcent na ścianie całkowicie odmieni charakter wnętrza.
Bez względu na to, jaka panuje moda, warto stawiać na takie rozwiązania, w których dobrze się czujemy. Dotyczy to również takiego elementu jak fototapeta do kuchni. Aranżacje, które nam odpowiadają, będą nam służyć przez lata, dlatego to z pewnością dobra inwestycja. Dobierzmy więc wzór ściennej dekoracji tak, by pasował do naszego wnętrza. Najłatwiej będzie nam to zrobić, gdy zdecydujemy się na jakiś deseń. Jeśli postawiliśmy na wystrój w dawnym stylu, zainspirujmy się dawnymi epokami. Wybór mamy całkiem szeroki. Do dyspozycji mamy secesyjne i wiktoriańskie motywy, geometryczne wzory z lat 60. lub płynne desenie lat 70. A jeśli bliższe nam są nowoczesne aranżacje, wówczas wybierzmy na przykład przestrzenne desenie w stylu 3d, skandynawskie, silnie zgeometryzowane przedstawienia lub coś nam dobrze znanego, co ożywi współczesny wystrój – kropki lub paski.
Fototapeta w kuchni może nie tylko zdobić, ale także imitować coś, czym nie jest. Dużą popularnością cieszą się wzory przedstawiające lite drewno lub deski, architektoniczny beton lub skały, drogocenny marmur albo metal. Wprowadzenie każdego z tych surowców w formie okładziny ścian wiązałoby się nie tylko ze sporym wydatkiem, ale i poważnym nakładem pracy. Tymczasem fototapety kuchenne, które są łatwe w montażu, pozwolą nam się cieszyć wymarzonym wnętrzem szybko i bez gruntownego remontu. Tutaj, podobnie jak w przypadku deseni, warto dopasować wzór do stylu aranżacyjnego. Wszelkie surowe w wyrazie materiały sprawdzą się w industrialnym bądź minimalistycznym wnętrzu, z kolei eleganckie jak minerały pozwolą nam postawić kropkę nad i w przypadku wystroju glamour. A drewno? To z kolei strzał w dziesiątkę do wiejskiej bądź rustykalnej stylizacji.