Architektura w zasadzie od początku pełniła nie tylko funkcję użytkową. Dbano o to, by była także dekoracyjna. Nawet w jaskiniach znaleziono przecież malunki naskalne, bo ludzie w swojej naturze mają zamiłowanie do piękna. Nic więc dziwnego, że budowle trafiły na obrazy. Architektura gotycka zachwyciła malarzy okresu romantyzmu, a artystów renesansowych pasjonowały antyczne gmachy świątyń. My również podzielamy tego rodzaju fascynacje! Uznaliśmy więc budowle świata za doskonały temat na nasze obrazy. Architektura jest bowiem ponadczasowym motywem dekoracyjnym, który sprawdzi się w większości aranżacji – i tych nowoczesnych, i tych w stylu retro. Wystarczy wybrać wzór pasujący do wystroju, a poniżej znajdziesz wiele inspirujących pomysłów, by zawiesić na ścianie idealny dla siebie wariant.
Zebrane w naszej kolekcji obrazy z architekturą sięgają odległej przeszłości, bo prezentują budowle jeszcze z czasów antycznej Grecji i Rzymu. Budowle starożytnej Hellady na wiele wieków stały się wyznacznikiem klasycznego piękna i estetycznej spójności. Zdjęcia przedstawiające pełne kolumn świątynie czy gmachy amfiteatrów to doskonały wybór do pomieszczeń jasnych, eleganckich i wyposażonych w proste meble. Tego typu wzory doskonale sprawdzą się również w przytulnym salonie, zwłaszcza takim nawiązującym do śródziemnomorskiego klimatu. Starożytność to jednak nie jedyna epoka, która w interesujący sposób zawędrowała na nasze obrazy. Architektura średniowiecza również jest bardzo charakterystyczna, choć w zupełnie inny sposób. Potężne zamki i monumentalne katedry z wielkimi witrażami i misternie wykonanymi w kamieniu zdobieniami nie przestaną zachwycać i zadziwiać – jak możliwe było wzniesie takich budowli bez dźwigów i dobrych środków transportu? Takie wzory będą się doskonale prezentować albo w nastrojowej sypialni, albo w salonie urządzonym w industrialnym stylu. Gotyckie katedry będą kontrastować z betonowymi ścianami, a kadr eksponujący siedzące na elewacji maszkarony stanie się akcentem, który od razu przyciągnie wzrok.
Wśród naszych wzorów na uwagę zasługują także klimatyczne przedstawienia malowniczych uliczek i zaułków włoskich, greckich czy francuskich miasteczek. Nie musi to być znana architektura. Obrazy przedstawiające kamienne, śródziemnomorskie domy z kwiatami przy drzwiach, XIX-wieczne kamienice czy malownicze zakątki z dala od turystycznego zgiełku wprowadzą do wystroju spokojną atmosferę.
Wiek XX przyniósł zupełnie nowe trendy zarówno w sztuce, jak i w architekturze. Niemal całkowicie odmieniły się oczekiwania względem budynków, a wraz z nimi – wykorzystywane podczas konstrukcji materiały. Cuda nowej architektury zaczęto stawiać z metalu, betonu i szkła. Olbrzymie mosty oraz wielopiętrowe drapacze chmur stały się wyrazistymi symbolami modernistycznego budownictwa. Coraz wyższe budynki, które zdawały się przeczyć grawitacji, umieściliśmy na naszych obrazach. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko kadry prezentujące pojedyncze budowle, lecz panoramy słynnych metropolii, które najeżone są szklanymi drapaczami chmur. Widok na Nowy Jork, Chicago czy Tokio wprowadzi do wystroju ultranowoczesny klimat. Jakimi zaletami odznaczają się takie wzory?
Po pierwsze, znakomicie prezentują się jako dodatki we wnętrzach industrialnych oraz utrzymanych w stylu loft. Takie wzory sprawią, że w aranżacji poczuje się atmosferę wielkiego miasta. Po drugie, obrazy z wieżowcami czy podświetlonymi budowlami są ciekawym sposobem na przełamanie monotonii pomieszczeń minimalistycznych. Z kolei czarno-białe fotografie architektury doskonale będą się prezentować w miejscach, gdzie zależy nam na w miarę neutralnej, ale jednak atrakcyjnej estetyce – na przykład w biurach, miejscach pracy lub lokalach typu bistro.
Poszukując oryginalnych i ciekawych budowli, które mogą posłużyć za temat obrazu nie można pominąć państw Azji. Architektura Dalekiego Wschodu oferuje stylistykę zupełnie odmienną od tej znanej z Europy. Wiele osób określa ją jako subtelniejszą i delikatniejszą, a tym samym – bardziej nastrojową. Dlatego też obrazy z buddyjską świątynią, niewielką chińską wioską lub japońskim pałacem, doskonale prezentować się będą we wnętrzach kameralnych i spokojnych, takich jak sypialnie lub niewielkie salony.
Aranżacje w orientalnym stylu cieszą się dużą popularnością. Warto też podkreślić, że dalekowschodni klimat można zaprosić właśnie za pomocą dekoracyjnych akcentów. Obrazy z taką architekturą w połączeniu z ozdobnym parawanem lub chińską porcelaną stworzą piękną całość. W naszej kolekcji znalazły się także obrazy z architekturą Bliskiego Wschodu, którą cechuje bardzo duża dekoracyjność. Złote kopuły i wielokolorowe mozaiki na fasadach ożywią wystrój i wprowadzą do niego unikalny klimat.
W naszej kategorii dużą część obrazów stanowią czarno-białe zdjęcia, bo to właśnie takie przedstawienia odznaczają się szeregiem zalet. Są eleganckie i stylowe, charakteryzują się ponadczasowym pięknem, i, co więcej, pasują do bardzo różnych stylów aranżacyjnych. Takie zdjęcia architektury można zawiesić nie tylko w nowoczesnym, minimalistycznym i industrialnym wystroju. Będą się także znakomicie prezentować w romantycznej sypialni oraz w skandynawskim salonie. Na uwagę zasługuje również to, że czarno-białe obrazy prezentujące zabytkowe budowle mogą ozdobić nie tylko wystrój w stylu retro. Taka kolorystyka zdjęcia sprawia, że nawet przedstawienie starożytnej świątyni będzie pasować jak ulał do nowoczesnego wystroju. Zaletą takich obrazów jest też to, że wyglądają znakomicie w formie poliptyków. Kilka zawieszonych obok siebie czarno-białych zdjęć z architekturą to pomysł nie tylko do biura, ale i do salonu, przedpokoju czy pokoju nastolatka.
Miłośnikom delikatnych w wyrazie aranżacji mogą spodobać się nasze obrazy z obiektami architektury widziane oczami artysty. Panorama miasta lub jeden ze słynnych obiektów w formie malarskiej kompozycji stanie się zjawiskową ozdobą wnętrza. Dzięki temu, że takie wzory prezentują się tak, jakby naprawdę zostały namalowane farbami na płótnie, wprowadzą artystyczny klimat do pokoju. Do wyboru mamy wiele różnych propozycji. Nowoczesną aranżację – minimalistyczną i stonowaną kolorystycznie – można nieco ożywić, wieszając panoramę Nowego Jorku, na której znajdą się słynne wieżowce. Z kolei w romantycznym wnętrzu sprawdzi się wzór imitujący akwarelowy malunek z renesansową lub gotycką katedrą. Dzięki temu, że wodne farby są częściowo transparentne, taki wzór jest niezwykle lekki w wyrazie, dlatego można nim ozdobić nawet bardzo małe pomieszczenie.
W pokoju, w którym brakuje wyrazistej dominanty, doskonale sprawdzi się właśnie architektura. Obrazy w dużym formacie to świetne rozwiązanie, by nadać charakteru aranżacji. Wzór należy dopasować oczywiście do stylu, w jakim urządzony jest salon. W nowoczesnym doskonale będzie się prezentować kadr z wieżowcami, w stylu retro grecka świątynia o zdobionych kolumnach, a w rustykalnej malownicza uliczka z kamiennymi domkami. Tym jednak, co będzie odgrywać główną rolę, jest format obrazu. Duże płótno zawieszone nad kanapą nie tylko całkowicie zmieni wygląd wnętrza, ale pozwoli także wprowadzić do pomieszczenia iluzję głębi, dzięki czemu niewielki salon będzie sprawiał wrażenie większego. To bardzo sprytny trik, który przyniesie zauważalne na pierwszy rzut oka rezultaty.