Choć początkowo tworzone przez człowieka budowle miały czysto praktyczne zastosowanie, to jednak z czasem zaczęto mocniej podkreślać ich estetyczny wymiar, wzbogacając konstrukcje o liczne ornamenty i zdobienia. Architektura stała się kolejną formą sztuki. Co więcej, zaczęła również inspirować artystów innych dziedzin. W taki sposób budowle trafiły na obrazy. Architektura gotycka zachwyciła malarzy okresu romantyzmu, a artystów renesansowych pasjonowały antyczne gmachy świątyń. My również podzielamy tego rodzaju fascynacje! Uznaliśmy więc budowle świata za doskonały temat na dekoracyjne obrazy – architektura oferuje bowiem ponadczasowe piękno, dające ująć się w formę zachwycających, drukowanych na płótnie fotografii.
„Spacer” po wzorach obrazów z architekturą zaczniemy w odległej przeszłości – bo aż w antycznej Grecji. Budowle starożytnej Hellady na wiele wieków stały się wyznacznikiem klasycznego piękna i estetycznej spójności. Obrazy przedstawiające pełne kolumn świątynie czy gmachy amfiteatrów, to doskonały wybór do pomieszczeń jasnych, eleganckich i wyposażonych w proste meble. Tego typu wzory doskonale sprawdzą się również w przestronnym salonie, a zwłaszcza nawiązującym do estetyki śródziemnomorskiej. Starożytność to jednak nie jedyna epoka, która w interesujący sposób zawędrowała na obrazy. Architektura średniowiecza również jest bardzo charakterystyczna, a tym samym atrakcyjna. Potężne zamki, monumentalne katedry, miejskie rynki pełne zabytkowych kamienic – to wszystko interesujące motywy, które znakomicie będą prezentować się w formie oryginalnych obrazów. Takie wzory dla odmiany warto rozważyć w przypadku wnętrz nastrojowych, jak klimatyczna sypialnia czy kameralny gabinet.
Pośród ciekawych okresów historycznych warto zwrócić uwagę na przynajmniej jeszcze jeden – epokę wiktoriańską. Wtedy to właśnie po raz pierwszy nurty nowoczesne zostały zaakcentowane w architekturze. Obrazy przedstawiające budowle tego okresu (jak dworzec St Pancras International czy Pałac Westminsterski) są bardzo uniwersalne i sprawdzą się w różnych miejscach domu.
Wiek XX przyniósł zupełnie nowe trendy zarówno w sztuce, jak i w architekturze. Niemal całkowicie odmieniły się oczekiwania względem budynków, a wraz z nimi – wykorzystywane podczas konstrukcji materiały. Cuda nowej architektury zaczęto stawiać z metalu, betonu i szkła. W późniejszych dekadach także i plastiku. Olbrzymie mosty oraz wielopiętrowe drapacze chmur stały się wyrazistymi „symbolami” modernistycznej architektury. Powszechnie się nimi zachwycano, równocześnie podkreślając korzyści wynikające z postępu technologicznego i rozwoju. Abstrahując jednak od znaczeń symbolicznych, nowoczesne budowle (zarówno te z początku wieku XX, jak i te najnowsze) bez wątpienia potrafią zachwycić, dlatego nie wahaliśmy się przenieść ich na nasze obrazy.
Tego typu dekoracje mogą mieć przynajmniej kilka zastosowań. Po pierwsze, znakomicie prezentują się jako dodatki we wnętrzach industrialnych oraz utrzymanych w stylu loft. Do takich aranżacji trudno czasem znaleźć spójne ozdoby – jednak wzory z architekturą nowoczesną sprawdzą się w tej roli doskonale. Po drugie, obrazy z wieżowcami czy podświetlonymi budowlami są ciekawym sposobem na przełamanie monotonii pomieszczeń minimalistycznych. Dla odmiany czarno-białe fotografie architektury doskonale prezentować się będą w miejscach, gdzie zależy nam na w miarę neutralnej, ale jednak atrakcyjnej estetyce – na przykład w biurach, miejscach pracy lub barach.
Poszukując oryginalnych i ciekawych budowli, które mogą posłużyć za temat obrazu nie można pominąć państw Azji. Architektura Dalekiego Wschodu oferuje stylistykę zupełnie odmienną od tej znanej z Europy. Wiele osób określa ją jako subtelniejszą i delikatniejszą, a tym samym – bardziej nastrojową. Dlatego też obrazy z buddyjską świątynią, niewielką chińską wioską lub japońskim pałacem, doskonale prezentować się będą we wnętrzach kameralnych i spokojnych, takich jak sypialnie lub niewielkie salony.
Choć architektura jako temat ozdób może wydawać się nieco prozaiczna, a nawet banalna czy nudna, to jednak w Redro staraliśmy się podejść do niej kreatywnie, odrzucając oklepane schematy. W taki sposób powstała seria oryginalnych obrazów, odwołujących się do budowy Wszechświata – tysięcy gwiazd, planet, galaktyk, a także ich wzajemnych zależności. Już w dobie oświecenia stwierdzono, iż za istnienie oraz funkcjonowanie całej rzeczywistości musi odpowiadać „Wielki Zegarmistrz” lub „Wielki Architekt”. Jeżeli ta koncepcja trafia również i do Was, w naszej ofercie odnajdziecie obrazy ukazujące ją w ciekawy sposób.