Degas to jeden z najsłynniejszych na świecie impresjonistów. Był miłośnikiem baletu i wrażliwym artystą, który potrafił wydobyć piękno ze zwykłych codziennych sytuacji. Nietypowe połączenia kolorystyczne, subtelne nieoczywiste barwy, rozmyte kształty oraz efemeryczne tańczące kobiety to cechy charakterystyczne dla twórczości Degasa. Dzięki nim bez trudu można rozpoznać jego obrazy. Edgar Degas to malarz, którego prace sprawdzą się doskonale jako element wystroju różnych wnętrz. Impresjonistyczne obrazy pasują do pokoju nastolatki, a także np. do sali w szkole tańca. Są to jednak tylko niektóre propozycje. Jak zaaranżować przestrzeń, by wyeksponować reprodukcje obrazów Degasa? Oto kilka wskazówek.
W drugiej połowie XIX w. w sztuce zaszła zmiana polegającą na tym, że artyści przestali koncentrować się na odwzorowywaniu rzeczywistości. Zaczęli natomiast interesować się samym procesem kreowania dzieła, a także tym, w jaki sposób twórca odbiera świat. Ta ewolucja w myśleniu o sztuce zapoczątkowana została przez impresjonistów, wśród których był m.in. Edgar Degas. Obrazy tego artysty są bardzo dynamiczne (tancerki zostały uchwycone w ruchu).
Dzieła autora „Lekcji tańca” „konkurują” z fotografią, której narodziny przypadają na drugą połowę XIX w. Degas śledził rozwój fotografii i chciał, by niektóre jego obrazy przypominały zdjęcia. Dlatego też tworzył prace przedstawiające sportowców (np. dżokejów na koniach). Kompozycja tych dzieł jest nietypowa i otwarta. Obrazy Degasa, a także twórczość innych impresjonistów świadczą o zainteresowaniu sposobami percypowania świata. Stanisław Wyspiański, polski przedstawiciel tego nurtu malował obrazy kilka razy dziennie, wyglądając przez okno pracowni. Chciał on ukazać zmiany, jakie zachodzą w postrzeganiu konkretnego miejsca rano, w południe i wieczorem. Zagadnienie to może być inspiracją dla doświadczonych, jak i początkujących projektantów wnętrz. Jeśli chcemy zaaranżować pokój w stylu impresjonistycznym, warto wykorzystać ciekawe dodatki np. podwieszane szklane kule z roślinami czy przyczepiane do ściany akwaria oraz wazony, a także obrazy. Edgar Degas to artysta, który nie bał się eksperymentów z kolorami. Dlatego też w pokoju, w którym chcemy umieścić reprodukcje prac tego malarza, możemy zastosować ciekawe połączenia barw np. zestawienie bieli, pomarańczowego i zielonego. Pamiętajmy o zasadzie, wedle której aranżując wnętrze powinniśmy ograniczyć się do trzech kolorów. Idealne proporcje między nimi to: 70% (kolor stonowany) na 20% (barwa dopełniająca pasująca do przeważającej) na 10% (kolor kontrastowy np. znajdujący się po przeciwnej stronie koła barw względem przeważającego w danym pomieszczeniu).
Obrazy Edgara Degasa będą dobrym uzupełnieniem wnętrza, w którym zastosowano ciekawe połączenie kolorystyczne oraz wprowadzono dodatki, które inspirują do rozważań na temat zmian w percypowaniu rzeczywistości. Ponadto aranżując wnętrze, w jakim znajdą się obrazy Degasa, wykorzystajmy dekoracje wykonane z naturalnych materiałów, których tekstury są różne. Sensualna przyjemność to idealne zwieńczenie impresjonistycznych eksperymentów!
Prace Degasa sprawdzą się w pokoju nastolatki, szczególnie zaś takiej, która interesuje się tańcem. Wnętrze możemy ozdobić za pomocą dekoracji ściennej, a także innych dodatków nawiązujących do tematu przewodniego (– tańca). Stojak na biżuterię w kształcie baletek czy duże lustro to ozdoby pasujące do takiego miejsca. Urządzając pokój dla małej tancerki, pamiętajmy o tym, by nie przesadzić z ilością różowych dodatków, a także żeby barwy dominujące we wnętrzu były spójne z kolorystyką wybranych dekoracji. Jeśli chcemy, by dziewczynka mogła ćwiczyć taniec w domu, warto zakupić rozkładany parkiet.
Obrazy Edgara Degasa pasują też do niektórych wnętrz komercyjnych takich jak: sale w szkole baletowej, hall w teatrze lub sypialnia w hotelu. Do ostatniego z wymienionych pomieszczeń pasują także akty, których autorem był Edgar Degas. Obrazy impresjonistyczne sprawdzą się w ciemnych przestrzeniach. Dzieła utrzymane w jasnej kolorystyce ożywią ponure wnętrza.
Aranżując wnętrze i wykorzystując do tego celu obrazy Edgara Degasa pamiętajmy o tym, by odpowiednio je oprawić. Zwykła antyrama to jednak za mało! Wysmakowane i klimatyczne prace impresjonisty można oprawić, stosując do tego celu delikatną ramę w kolorze starego złota lub srebra. Dekoracyjne malowane ramy będą w tym przypadku lepszym rozwiązaniem niż te minimalistyczne.