Plakaty z kolekcji „Japońska podróż” to ukłon w stronę tradycyjnej sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni. Są to reprodukcje kolorowych drzeworytów, których piękno i wdzięk sprawiają, że trudno oderwać od nich wzrok. Przy wyborze przedstawień inspirowaliśmy się najsłynniejszymi artystami takimi jak Hokusai Katsushika, znany z „Wielkiej fali u wybrzeża Kanagawy”, czy Utamaro Kitagawa, który jest twórcą przepięknych kobiecych portretów. Obok wizerunków gejsz w kolekcji znajdują się także sceny rodzajowe, przedstawiające zwykłe, codzienne życie, oraz urokliwe pejzaże, które pozwolą nam poczuć klimat Dalekiej Azji bez względu na to, gdzie mieszkamy.
Choć świat jest obecnie mniejszy niż kiedyś – za sprawą szybkich lotów do najodleglejszych nawet zakątków Ziemi – Japonia wciąż pozostaje dla nas krajem tajemniczym i nieodgadnionym, choć możemy się tam dostać w zaledwie kilkanaście godzin. To miejsce, gdzie tradycja, kultywowana w niezmienianej formie od wieków, płynnie przeplata się z najnowocześniejszą technologią, to kraj, gdzie obok gejszy możemy spotkać na ulicy postać z anime, a obok sięgającego chmur wieżowca wstąpić do małej restauracyjki, której wygląd nie zmienił się od 100 lat. To jest właśnie Japonia! I w podróż do tego kraju chcemy Was zaprosić, proponując reprodukcje słynnych drzeworytów. Dzięki nim, bez wychodzenia z domu, przeniesiemy się setki kilometrów stąd i poczujemy niesamowitą atmosferę, która zmieni naszą codzienność. Inspiracje Japonią od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem w świecie aranżacji wnętrz, dlatego takie plakaty to znakomity pomysł na udekorowanie salonu, sypialni czy przedpokoju.
Plakaty z kolekcji „Japońska podróż” to przepis na aranżację, która będzie się zachwycająco prezentować bez względu na panujące trendy. Sztuka jest ponadczasowa, uniwersalna i zawsze na topie, dlatego jeśli szukamy rozwiązania, które pozwoli wyczarować przestrzeń o nieprzemijającym uroku, wzory z tej kolekcji będą doskonałym pomysłem. We wnętrzach często można spotkać reprodukcje słynnych na całym świecie obrazów. To znakomity sposób na to, by dzieło, które jest nam szczególnie bliskie, znalazło się w zasięgu naszego wzroku. Dlaczego zdecydowaliśmy się akurat na dzieła z Kraju Kwitnącej Wiśni? Bo takie przedstawienia pozwolą w mgnieniu oka wprowadzić do wystroju nieco tajemniczy i z pewnością rozbudzający wyobraźnię japoński klimat! Tym, co zasługuje na szczególną uwagę, jest bowiem estetyka, w jakiej utrzymane są takie drzeworyty. Odzwierciedlają one określony kanon ludzkiego piękna, który był popularny w ściśle określonym czasie. Właśnie dlatego kobiece portrety emanują tak wyjątkowym wdziękiem.
Japońskie plakaty, wbrew temu, co może się wydawać, nie są propozycją tylko do orientalnej stylizacji wnętrza. Oczywiście, będą pasować jak ulał do aranżacji utrzymanej w stylu wabi-sabi lub japandi (estetyce łączącej skandynawski minimalizm z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni), ale to nie jedyny pomysł na ich wykorzystanie. W świecie aranżacji wnętrz dużą popularnością cieszą się eklektyczne rozwiązania, które otwierają przed nami wprost nieograniczone dekoratorskie możliwości. W takiej przestrzeni obok siebie mogą się pojawić elementy z całkiem różnych stylów, tworząc efektowną całość. Wyobraźmy sobie plakaty z japońskimi drzeworytami na ceglanej lub betonowej ścianie industrialnego loftu lub na boazerii ze zrecyklingowanego drewna w wystroju eko. Przedstawienia malowniczych pejzaży można zestawić z rustykalnie urządzoną przestrzenią, a piękny kobiecy portret zawiesić w salonie w duchu glamour.
Istnieje wiele pomysłów na wykorzystanie plakatów z reprodukcjami japońskich drzeworytów, bo sprawdzą się nie tylko w stylizacji inspirowanej Krajem Kwitnącej Wiśni. Ważne jest jednak nie tylko to, w jakiej przestrzeni je zawiesimy, ale także to, jak je wyeksponujemy. Możemy oczywiście wybrać jeden wzór i zawiesić go na ścianie, ale ciekawszym i bardziej efektownym rozwiązaniem okaże się stworzenie japońskiego dyptyku lub tryptyku. Możemy zainspirować się na przykład greckim motywem Trzech Gracji i stworzyć kompozycję składającą się właśnie z trzech wizerunków gejsz. Takie zestawienie będzie się przepięknie prezentować w sypialni nad wezgłowiem łóżka. Z kolei w salonie nad kanapą sprawdzi się dyptyk z nastrojowymi pejzażami – z charakterystyczną Górą Fuji i drzewami kwitnącej wiśni.