Hokusai Katsushika był jednym z najbardziej znanych japońskich malarzy. Żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Tworzył drzeworyty w technice ukiyo-e, której nazwę tłumaczy się jako „obrazy przepływającego świata”. Jego dzieła, malowane w niezwykle oryginalnym stylu, fascynowały Europejczyków. Stanowiły inspirację zwłaszcza dla impresjonistów, w tym czołowego przedstawiciela tego ruchu Claude’a Moneta. Jak wiele zmienią w wystroju takie obrazy? Hokusai na reprodukcjach to znakomite rozwiązanie do wnętrz, którym chce się nadać wyjątkowy charakter i ponadczasowy wdzięk. Drzeworyty ukiyo-e przedstawiały postaci i wydarzenie ówczesnych czasów. Hokusai, żyjący w okresie turystycznego zainteresowania Japonią, namalował wiele krajobrazów inspirowanych widokami ze swojej ojczyzny. W ten sposób stworzył cykl „36 widoków na górę Fudżi”, z których najbardziej znany jest obraz „Wielka Fala w Kanagawie”.
Shunrō, Taito, Manji – tymi i kilkudziesięcioma innymi pseudonimami podpisywał się Hokusai. Obrazy tego artysty należą do jednych z najbardziej znanych japońskich dzieł sztuki. Był on utalentowany, pracowity, a przy tym skromny. Pozostawił po sobie różnorakie drzeworyty i rysunki, od pejzaży po portrety i przedstawienia zwierząt. Ale tworzył nie tylko obrazy. Hokusai zajmował się też ilustrowaniem książek. Jak sam wyznał, jego pasja zaczęła się, gdy w wieku sześciu lat nabrał zwyczaju malowania różnych przedmiotów. Największą sławę przyniósł mu obraz „Wielka Fala”, który jest jednym z najczęściej reprodukowanych arcydzieł w historii sztuki. Można nie znać innych jego dzieł, ale ten drzeworyt stał się niejako jego znakiem rozpoznawczym. Jego twórczość zaczęła cieszy się dużym zainteresowaniem w świecie aranżacji wnętrz wraz z modą na inspiracje pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wpływ na to miała z pewnością moda na styl wabi sabi i japandi. Nie trzeba mieć jednak wystroju w japońskim stylu, by na ścianie pojawił się Hokusai. Obrazy będą zachwycająco wyglądać w wielu różnych aranżacjach, o czym zaraz powiemy więcej.
Dlaczego warto zainspirować się dziełami, które tworzył Hokusai? Obrazy, a dokładniej drzeworyty, których jest autorem, to przykład sztuki o ponadczasowym charakterze. W swoich dziełach przedstawiał bardzo często naturę, dlatego takie pejzaże będą pięknie wyglądać niezależnie od panującej obecnie mody i czasu, jaki upłynął od jego śmierci. Przyroda, tak jak i sztuka, jest nieprzemijająca, dlatego zebrane tutaj reprodukcje to świetny przykład ozdób, które uświetnią praktycznie każdą aranżację. Wodospady skryte w leśnej gęstwinie, wzburzone fale, na których kołyszą się łódki, kwitnące na różowo wiśnie, a może majestatyczna góra Fuji? Widoków do wyboru jest całkiem sporo. Jeśli dysponuje się przestronnym wnętrzem, wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie kilkuczęściowy obraz. Hokusai tworzył drzeworyty w niewielkich formatach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by do wystroju wprowadzić reprodukcję w nieco większym wydaniu.
Zacznijmy od tego, na czym skupiał się Hokusai. Obrazy jego autorstwa często przedstawiały pejzaże, martwą naturę i zwierzęta. Lubił malować mosty, jeziora i rzeki, jako że motyw wody świetnie pasuje do sztuki „przepływającego świata”. Najlepszym na to dowodem jest wspomniane wcześniej dzieło, którego krótsza nazwa to po prostu obraz „Fala”. Drzeworyt przedstawia ogromną falę, która za chwilę zaleje trzy łodzie, znajdujące się u wybrzeża Kanagawy. To pierwsze dzieło z cyklu „36 widoków na górę Fudżi” (tak naprawdę jest ich 46), na którym widać w tle świętą górę Fudżi – symbol narodowy Japonii. Jego niezwykle piękne i delikatne pejzaże wprowadzone do wystroju wnętrza nie tylko nadadzą aranżacji stylu i wdzięku, ale pozwolą się także cieszyć urokiem azjatyckiej natury. A dzięki temu, że przyroda jest motywem, który nigdy nie wychodzi z mody, można być pewnym, że takie widoki nawet po wielu latach będą cieszyć oko w wystroju salonu czy sypialni.
Ulotny charakter życia jest tym, co najczęściej przedstawiają jego obrazy. Hokusai ma jednak w swoim dorobku także nieco inne dzieła. Malarz z Kraju Kwitnącej Wiśni tworzył również bardzo udane karykatury. Jego sztuka stała się popularna w Europie w okresie japonizmu, czyli w drugiej połowie XIX wieku, wkrótce po śmierci artysty i uznaniem cieszy się do dzisiaj.
To powszechnie wiadome z jakiego przedstawienia znany jest Hokusai. Obraz prezentujący wielką falę o białej grzywie rozpozna każdy już na pierwszy rzut oka. Nie każdy jednak zwrócił uwagę na to, co znajduje się na dalszym planie tego drzeworytu. A mowa natomiast o górze Fuji, której wierzchołek przykryty jest białym śniegiem. To właśnie sprawia, że wzniesienie to łatwo pomylić z kolejną falą na wzburzonym morzu. Tymczasem to właśnie góra Fuji była jednym z najchętniej podejmowanych przez artystę tematów. Dlatego wszystkim miłośnikom gór możemy polecić reprodukcje drzeworytów z serii „36 widoków na górę Fudżi”. Jak zaprezentować tego typu przedstawienia, które stworzył Hokusai? Obraz, który zostanie efektownie wyeksponowany w centralnej części pokoju, stanie się piękną ozdobą, ale jeszcze ciekawszy efekt można zyskać, gdy wybierze się kilka reprodukcji z motywem Fuji i stworzy z nich mini galerię na ścianie składającą się z 3 lub 4 wzorów.
Nietuzinkowe dzieła, które wyszły spod ręki tego japońskiego mistrza, tak różne od obrazów stworzonych przez malarzy europejskich, całkowicie odmienią aranżację. Pasują nie tylko do tradycyjnie japońskiego stylu dekoracji wnętrz. Można je też wykorzystać w salonie urządzonym w stylu wabi sabi lub japandi, w którym kultura Kraju Kwitnącej Wiśni przeplata się ze skandynawskim minimalizmem, tworząc harmonijną przestrzeń. Nasycone, żywe kolory, jakimi charakteryzuje się na przykład obraz „Wielka Fala”, czynią z dawnych drzeworytów doskonałe ozdoby do wystroju w stylu retro, ponieważ w ten sposób przestrzeń zyska wyrazisty element. Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale reprodukcje tego artysty sprawdzą się również w nowoczesnych aranżacjach. Jego dzieła zachwycają szczegółowością, a jednocześnie mają prostą i harmonijną kompozycję, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w minimalistycznych, a nawet industrialnych wnętrzach. Kolorowy pejzaż będzie się pięknie prezentował na tle betonowej ściany. Taki kontrast pomiędzy nowoczesnością, a tradycją da bardzo ciekawy efekt w wystroju. Zebrane tutaj reprodukcje znajdą zastosowanie w wielu różnych aranżacjach. To prawdziwa gratka dla fanów japońskiej kultury.
Różnorodność, dbałość o detal i niezwykle przemyślana kompozycja – tym właśnie kierował się w swej twórczości Hokusai. Obrazy tego japońskiego artysty staną się ozdobą na lata, nie tylko dlatego, że jego sztuka jest ponadczasowa. Reprodukcje wykonane są na płótnie wysokiej jakości z wykorzystaniem tuszy, które są odporne na blaknięcie spowodowane działaniem promieni słonecznych. Zachęcamy do obejrzenia innych reprodukcji obrazów słynnych artystów, które mamy w ofercie.