Hokusai Katsushika był jednym z najbardziej znanych japońskich malarzy. Żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Tworzył drzeworyty w technice ukiyo-e, której nazwę tłumaczy się jako „obrazy przepływającego świata”. Jego dzieła, malowane w niezwykle oryginalnym stylu, fascynowały Europejczyków. Stanowiły inspirację zwłaszcza dla impresjonistów, w tym czołowego przedstawiciela tego ruchu, Claude’a Moneta. Obrazy Hokusai w formie reprodukcji warto wykorzystać w aranżacji wnętrz, którym chce się nadać wyjątkowy charakter. Drzeworyty ukiyo-e przedstawiały postaci i wydarzenie ówczesnych czasów. Hokusai, żyjący w okresie turystycznego zainteresowania Japonią, namalował wiele krajobrazów inspirowanych widokami ze swojej ojczyzny. W ten sposób stworzył cykl „36 widoków na górę Fudżi”, z których najbardziej znany jest obraz „Wielka Fala w Kanagawie”.
Shunrō, Taito, Manji – tymi i kilkudziesięcioma innymi pseudonimami podpisywał się Hokusai. Obrazy tego artysty należą do jednych z najbardziej znanych japońskich dzieł sztuki. Był on utalentowany, pracowity, a przy tym skromny. Pozostawił po sobie różnorakie drzeworyty i rysunki, od pejzaży po portrety. Zilustrował kilkaset książek. Rysował zarówno sławnych poetów, jak i krajobrazy czy zwierzęta. Jak sam wyznał, jego pasja zaczęła się, gdy w wieku sześciu lat nabrał zwyczaju malowania różnych przedmiotów. Największą sławę przyniósł mu obraz „Wielka Fala”. Był autorem kilkunastu tomów ze szkicami, które zatytułował „Manga”. W okresie późnej starości przez cały rok codziennie tworzył rysunek lwa, aby nie myśleć o śmierci. Określał siebie jako „starca opętanego malarstwem”. Jego ostatnim dziełem była „Ilustrowana księgę o użyciu koloru”, poradnik dla początkujących artystów.
W przypadku tak różnorodnego dorobku twórczego trudno podać cechy wspólne dla wszystkich dzieł. Można jednak scharakteryzować stylu ukiyo-e, który był najbliższy temu artyście. Ta technika była najpierw stosowana do przedstawiania historycznych wydarzeń, lecz kilka wieków później twórcy skupili się bardziej na tym, co interesowało odbiorców. W ten sposób drzeworyty często pokazywały ładne dla oka widoki, portrety popularnych aktorów czy kurtyzan. Na czym skupiał się Hokusai? Obrazy jego autorstwa często przedstawiały pejzaże, martwą naturę i zwierzęta. Lubił malować mosty, jeziora i rzeki, jako że motyw wody świetnie pasuje do sztuki „przepływającego świata”.
Najlepszym na to dowodem jest wspomniane wcześniej dzieło, którego krótsza nazwa to po prostu obraz „Fala”. Drzeworyt przedstawia ogromną falę, która za chwilę zaleje trzy łodzie, znajdujące się u wybrzeża Kanagawy. To pierwsze dzieło z cyklu „36 widoków na górę Fudżi” (tak naprawdę jest ich 46), na którym widać w tle świętą górę Fudżi, symbol narodowy Japonii. Tak jak pozostałe obrazy Hokusai, również i ten skupia się na ulotnym charakterze życia. Ponadto, malarz z Kraju Kwitnącej Wiśni tworzył również bardzo udane karykatury. Jego twórczość stała się popularna w Europie w okresie japonizmu, czyli w drugiej połowie XIX wieku, wkrótce po śmierci artysty.