Gdy dopada nas wnętrzarska nuda zaczynamy szukać zmian. Jeśli miejsce, w którym mieszkamy, przestaje nam się podobać, w prostej linii przekłada się to na spadek naszego samopoczucia, rozdrażnienie itd. Z czasem uczucia te mogą się nasilać, dlatego jak najszybciej zróbmy dla siebie coś miłego - szybko odczarujmy nudne wnętrze. Jak to zrobić? Wcale nie trzeba wydawać fortuny i wywracać wszystkiego do góry nogami! Wystarczy zmienić kilka drobnych rzeczy. Jak? Najlepiej pomogą nam w tym obrazy folklorystyczne. Te zjawiskowe i intrygujące dekoracje w sekundę rozjaśnią wnętrze, czyniąc je weselszym i bardziej przyjaznym. Wprowadźmy do swojego domu trochę życia! Obraz folk możemy połączyć z innymi dodatkami w stylu ludowym - od teraz nasze cztery kąty będą nie do poznania!
Co jest tak wyjątkowego w stylu ludowym, że dziś - w XXI wieku - warto do niego wrócić? Cóż, z pewnością ma on w sobie coś magicznego, przypominającego dawne czasy, słoneczne wsie i huczne, tradycyjne wesela. Ludowe wzory mogliśmy widzieć także choćby na fartuchu babci, która co niedzielę wyjmowała z pieca pachnącą szarlotkę. Wszystko to tworzy sielankowy, wspaniały obraz wyidealizowanej przeszłości, do której zawsze chętnie wracamy - albo we wspomnieniach, albo zagłębiając się w dzieła rodzimej literatury. Wieszając na ścianie obrazy folk, w pewnym sensie możemy przywrócić te cudowne czasy. Te niezwykłe dekoracje ścienne warto jednak uzupełnić innymi folkowymi dodatkami, kreując w swoim domu atmosferę starej, polskiej wsi. A jeśli nie chcemy być tak bardzo “staroświeccy”, nie musimy wcale rezygnować z takich ozdób! Styl folkowy świetnie sprawdzi się bowiem także w nowoczesnym wydaniu.
Motywy ludowe mogą zrobić z wnętrzem cuda. Wystarczy, że umiejętnie je skomponujemy - co nie jest wcale takie trudne. Oto kilka podpowiedzi, co zrobić, by z naszego domu raz na zawsze zniknęła nuda.
Styl folklorystyczny może mieć dwa oblicza: tradycyjne albo nowoczesne. Wiele osób nie chce rezygnować ze współczesnych aranżacji i nie czuje się dobrze w bogato zdobionych, drewnianych wnętrzach, stylizowanych na wiejski dom babci. Nic jednak straconego! Obrazy folklorystyczne (oraz inne dekoracje) wystarczy rozmieścić z wyczuciem oraz umiarem. Można ograniczyć się też tylko do obrazów, choć najlepszy efekt dadzą one w połączeniu z dodatkami - na przykład pościelą z ludowymi wzorami itp. By uzyskać nowoczesny wygląd, warto, by wnętrza z motywami folkowymi były utrzymane w jasnych, jednolitych barwach. Doskonale sprawdzą się tu biele, beże i szarości. Jeśli w pomieszczeniu są już obrazy folk i inne dekoracje, pozostawmy ściany w jednej, stonowanej barwie.
Jak uzyskać tradycyjne folklorystyczne wnętrze? Tutaj potrzeba nieco więcej wysiłku, ale z pewnością się on opłaci. W “domu na ludowo” sprawdzą się wszelkie dodatki, takie jak kuchenne akcesoria, dywany i narzuty, zasłony, obrusy - oczywiście wszystko w bogate, folkowe wzory! Nie zapominajmy jednak także o tym, że obrazy folklor stanowią dopełnienie tego stylu. Do takiego ludowego wnętrza warto zastosować elementy z drewna - jeśli robimy akurat remont i marzy nam się tego typu wnętrze, koniecznie postawmy na drewniane stropy, meble, podłogi itd. Efekt będzie znakomity - zwłaszcza w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak cegła lub kamień. Jeżeli brakuje nam funduszy na wykończenie prawdziwym drewnem i cegłą, możemy zastosować zamiennik w postaci fototapety. Dobrej jakości tapeta będzie prezentować się niemal równie pięknie, a co najlepsze - kiedy się znudzi, łatwo można zamienić ją na inną.
Obrazy folklorystyczne to prawdziwy wulkan barw. Kolory są tu bardzo wyraziste, a na jednym elemencie może być ich całe mnóstwo! Koniecznie dobierzmy więc wzory do stylu naszego wnętrza. Możemy zastosować tutaj te najbardziej barwne obrazy folk, tworząc prawdziwy energetyczny misz-masz, doskonale sprawdzą się jednak również te bardziej stonowane dekoracje, utrzymane na przykład w niebieskich barwach. Wszystko zależy do tego, co najbardziej lubimy i co będzie pasowało do przestrzeni, w której mieszkamy.
Styl folklorystyczny pasuje do każdego wnętrza, ale bez wątpienia jego świątynią jest kuchnia. Dawniej, w ludowych izbach gotowało się przecież na otwartej przestrzeni, bo nie istniało coś takiego, jak podział na pokoje. Można więc uznać, że cały dom był kuchnią, jadalnia i sypialnią jednocześnie. Styl folkowy nierozerwalnie kojarzy się więc z ciepłym, kuchennym zapieckiem, drewnianą ławą, przy której zasiada cała rodzina i własnoręcznie wypiekanym chlebem. Obrazy folk sprawdzą się więc tutaj wyśmienicie, podkreślając znaczenie tego wyjątkowego pomieszczenia.
Folklorystyczne motywy pomogą wykreować w domu ciepłą, rodzinną atmosferę - bez względu na to, czy znajdują się tylko w kuchni, czy we wszystkich pomieszczeniach po równo. Warto docenić piękno ludowych motywów, zwłaszcza w czasach, gdy wszystkie wnętrza aranżuje się według kilku powtarzalnych szablonów. Wyróżnijmy się więc w tłumie i zamiast sięgać po kolejny katalog ze skandynawskimi inspiracjami, wróćmy do polskich korzeni.