Pogodne wnętrza nie tylko pięknie się prezentują. Ich lekki klimat przekłada się także na lepsze samopoczucie domowników. Dlatego jeśli czujesz, że Twój wystrój zamiast dodawać Ci energii, przytłacza Cię, to najwyższy czas na zmiany. Wcale nie trzeba wydawać fortuny i wywracać wszystkiego do góry nogami! Wystarczą naprawdę drobne, ale efektowne zmiany. Na przykład kolorowe obrazy folklorystyczne. Takie wyraziste dekoracje błyskawicznie rozjaśnią wnętrze, czyniąc je weselszym i bardziej przyjaznym. Wprowadź do swojego domu trochę życia i zobacz, jak bardzo zmieni się Twoja codzienność! Sprawdź, jakie motywy kryje nasz obraz – folk to szeroki wachlarz wzorów nie tylko z naszego kraju.
Co jest tak wyjątkowego w stylu ludowym, że dziś – w XXI wieku – warto do niego wrócić? Duże znaczenie mają skojarzenia, jakie ta estetyka wywołuje. Kojarzy się bowiem z dawnymi czasami, kiedy to, choć nie było zbyt wielu wygód, żyło się spokojniej i było się mniej zestresowanym. Niektórym ludowe wzory przywodzą na myśl fartuch babci lub ozdoby w domu dziadków. Właśnie takie miłe i ciepłe wspomnienia mogą obudzić ludowe obrazy. Folk w takim wydaniu stanie się nie tylko akcentem dekoracyjnym, ale sposobem na to, by wprowadzić zupełnie nowy klimat do aranżacji – sielankowy i beztroski. Dotyczy to nawet mieszkania w centrum miasta i nowoczesnej stylizacji. Wieszając na ścianie takie wzory, jak za sprawą teleportu, wprowadzisz do współczesności nostalgiczny element, który sprawdzi się nawet w minimalistycznej aranżacji.
Istotną zaletą, jaką odznaczają się obrazy folklorystyczne, jest to, że to prawdziwy wulkan barw. Kolory są tu bardzo wyraziste, a na jednej kompozycji może być ich całe mnóstwo! Taki barwny wzór stanie się głównym elementem w pokoju, dzięki czemu dotychczasowe wnętrze zyska nową prezencję. Ale do wyboru są nie tylko aż tak pstrokate przedstawienia. Zebraliśmy także obrazy, których roślinne czy zwierzęce wzory bazują na kilku odcieniach tego samego koloru, co daje o wiele łagodniejszy efekt w przestrzeni. Doskonałym przykładem są kaszubskie motywy składające się z delikatnych, niebieskich kwiatów.
W różnych zakątkach świata znajdziemy zupełnie inne ludowe motywy i właśnie to sprawia, że bogactwo wzorów, jakimi można się zainspirować, jest olbrzymie! Można zacząć od lokalnych pomysłów na folklor. Obrazy wywodzące się z Podhala, przedstawiające charakterystyczne parzenice, to idealne rozwiązanie nie tylko do domku w górach, ale także do aranżacji prawdziwego miłośnika Tatr, który mieszka daleko od gór, ale pragnie czuć ich klimat każdego dnia. Taka kompozycja będzie świetnie wyglądać w salonie nad kanapą. Innym źródłem inspiracji są łowickie motywy, na przykład różnobarwne pasy, kaszubskie kwiaty w niebieskiej tonacji, a także leluja – wycinany z papieru wzór typowy dla kultury kurpiowskiej. Ale nie tylko w Polsce mamy oczywiście folklor. Obrazy, jakie tutaj zebraliśmy, inspirowane są także Skandynawią, a przede wszystkim motywem konika z Dalarna, który za sprawą nieustającej mody na skandynawskie aranżacje, cieszy się ogromną popularnością. Takie wzory występują i w kolorowym wariancie, i w czarno-białym kolorze. To dobry przykład obrazu, który będzie pasował nie tylko do salonu, sypialni czy kuchni, ale także do dziecięcej aranżacji.
Motywy ludowe mogą zrobić z wnętrzem cuda. Wystarczy, że dopasuje się je do swojego wystroju. Zadanie nie jest wcale trudne, bo folkowe wzory pasują i do nowoczesnych wnętrz, i do ludowych oraz sielankowych aranżacji. Oto kilka podpowiedzi, co zrobić, by z dotychczasowego wystroju raz na zawsze zniknęła nuda!
Jeśli nowocześnie – to z umiarem
Wiele osób nie chce rezygnować ze współczesnych aranżacji i nie czuje się dobrze w rustykalnych wnętrzach stylizowanych na wiejski dom babci. Nie oznacza to jednak, że muszą się pożegnać z ludowymi dodatkami! Wystarczy, że obrazy folklorystyczne wprowadzisz do współczesnego wystroju zachowując pewien minimalizm. Świetnym przykładem takiego rozwiązania są czarno-białe kompozycje zamiast takich, które tętnią kolorami. Takie obrazy będą się świetnie prezentować w formie tryptyku lub poliptyku zwłaszcza, gdy dekorujesz przestronne wnętrza. Taki motyw sprawdzi się i nad kanapą w salonie, i nad jadalnianym stołem, ocieplając współczesny wystrój, ale w dyskretny sposób.
A może jednak tradycyjnie?
Jak uzyskać ludowy wystrój? Tutaj potrzeba nieco więcej wysiłku, ale z pewnością się on opłaci. W takiej stylizacji sprawdzą się wszelkie dodatki, takie jak kuchenne akcesoria, dywany i narzuty, zasłony i obrusy, oczywiście w folkowym wydaniu. Warto także skupić się na drewnianych meblach – ciężkich i solidnych. Dobrym źródłem inspiracji jest podhalańskie wzornictwo, które cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Oczywiście w takim stylu muszą się pojawić ludowe obrazy. Folklor w takiej przestrzeni powinien tętnić kolorami. Soczyste kompozycje będą efektownie kontrastować z jasnymi ścianami i drewnianymi meblami. Dobrym pomysłem, by nadać aranżacji naprawdę rustykalnego charakteru, jest albo przyklejenie na ścianie fototapety imitującej deski, albo umieszczenie na suficie atrapy stropowych belek.
Styl folklorystyczny, co już pokazaliśmy, sprawdzi się w różnych miejscach, ale bez wątpienia jego świątynią jest kuchnia. Dawniej to właśnie kuchnia była sercem i najważniejszym miejscem w domostwie, dlatego tutaj zdobiono ściany makatkami czy malunkami na szkle. Obecnie najszybszym pomysłem na ozdobienie wystroju są drukowane na płótnie obrazy. Folk w postaci roślinnych motywów będzie tu pasował jak ulał, wprowadzając do domu ciepłą, rodzinną atmosferę. Dekorację można zawiesić na ścianie, ale efektownym pomysłem jest także postawienie płótna na półce z przyprawami albo rosnącymi w doniczkach ziołami. To praktyczne rozwiązaniem jeśli większość ścian jest zasłonięta szafkami i sprzętami.
W związku z tym, że folklorowe obrazy są niezwykle kolorowe i pogodne, nadają się znakomicie do tego, by ożywić z ich pomocą dziecięcą aranżację. To sposób na to, by u malucha pojawiły się takie akcenty dekoracyjne, z których szybko nie wyrośnie. Skoro te same wzory mogą się pojawić w salonie czy sypialni, nie są ani trochę infantylne. Dodatkowym atutem jest to, że prezentują nie tylko roślinne motywy. Taki obraz spodoba się także małym miłośnikom zwierząt, bo może przedstawiać koguty, ptaki lub zajączki, a także wspomniane już wcześniej koniki z Dalarna pochodzące ze skandynawskiego folkloru. Takie obrazy będą pasować zarówno do dziewczęcej, jak i chłopięcej aranżacji, dlatego to świetny pomysł na ozdobienie pokoju, w którym mieszka siostra i brat.