Czym jest typografia? Obrazy zebrane w tej kategorii doskonale to ilustrują. Pod terminem tym rozumie się albo technikę druku, albo kształtowanie wizualnej formy języka, czyli wielkość i rodzaj czcionki, a także ich układ na stronie. Obrazy z napisami zyskały niezwykłą popularność, ponieważ są wyraziste, od razu przyciągają wzrok i pozwalają doskonale wyrazić siebie – czy to poprzez zabawne hasło, czy skłaniający do refleksji cytat. Tym, co sprawia, że warto zdecydować się na taki akcent dekoracyjny, jest między innymi ponadczasowość takiej ozdoby. Dobrze dobrane przesłanie ani się nie znudzi, ani nie przestanie się podobać. Ze swojej strony zadbaliśmy o to, by obrazy typograficzne odznaczały się jak największą różnorodnością i to pod wieloma różnymi względami. Chodzi na przykład o wybór czcionki, zastosowaną kolorystykę, akcenty dekoracyjne oraz, oczywiście, treść napisu. Zobacz, jak wiele masz sposobów, by wyrazić siebie w aranżacji wnętrza!
Obrazy typograficzne we wnętrzu mogą przyciągać wzrok od razu po przekroczeniu progu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stały się dyskretnym elementem wystroju. To, jaki efekt osiągniesz, zależy od wielkości, kroju i koloru liter. W naszej ofercie znajdują się hasła zarówno zapisane drukowanymi, jak i imitującymi odręczne pismo literami. Pierwsza opcja to świetny pomysł, gdy chcesz, by główną dominantą w pokoju stał się właśnie obraz. Typografia, co warto wiedzieć, nie musi przedstawiać cytatu ani motta. Na płótnie może znaleźć się jedno pojedyncze słowo i to w zupełności wystarczy, by taki obraz ozdobił wystrój i nadał mu charakteru. Proste „Smile”, „Love” czy „Now” zapisane efektowną czcionką wywoła uśmiech na twarzy lub przypomni o tym, że trzeba żyć tu i teraz. Dużą popularnością cieszą się urozmaicone krajobrazami obrazy. Typografia zaprezentowana na tle malowniczego pejzażu to sposób na to, żeby ozdobić wystrój malowniczym pejzażem i wartościowym cytatem jednocześnie. W przypadku tego wariantu warto sięgnąć po wielkoformatowe płótno albo poliptyk, by ozdoba stała się najważniejszym elementem w wystroju. Obraz zawieszony nad kanapą lub łóżkiem przyniesie świetne rezultaty.
Zastanawiając się, w jaki sposób dopasować typograficzny obraz do wystroju wnętrza, w którym ma się znaleźć, najlepiej kierować się stylem aranżacji. Każdy krój czcionki odznacza się czymś innym – może być elegancki, swobodny, minimalistyczny lub ozdobny – istnieją tysiące wariantów, jak może się prezentować typografia. Obrazy z cytatami wizualnie dopasowane do otoczenia dadzą najlepszy efekt. Należy też uwzględnić przeznaczenie danego miejsca – czy jest to salon o charakterze reprezentacyjnym, czy sypialnia przeznaczona do relaksu. Najłatwiej to będzie pokazać na kilku przykładach.
Potrzebujesz wyrazistej i wpadającej w oko dekoracji do nowoczesnego salonu, któremu brakuje dominanty? Pogodne hasło zapisane drukowanymi literami, najlepiej czarnymi na białym tle, będzie dobrym wyborem!
Szukasz czegoś ładnego do sypialni udekorowanej w nastrojowym stylu shabby chic? Sprawdzą się tutaj niemal wszystkie obrazy typograficzne, które zainspirowane zostały przez dawne kroje pisma, zwłaszcza starannie kaligrafowane pismo ręczne. Cytat ozdobiony różami albo piwoniami będzie pasował jak ulał.
A może zastanawiasz się nad ozdobą do pokoju dziecka albo nastolatka? Tutaj sprawdzi się motywująca typografia. Obrazy z napisami „Dream big”, „Believe in yourself” albo „Enjoy every day” staną się nie tylko efektowną wizualnie ozdobą, ale także akcentem, który wprowadzi pozytywną atmosferę do wystroju. Ich zaletą jest to, że będą rosły razem z dzieckiem, ponieważ odznaczają się uniwersalnym przesłaniem.
W przypadku typograficznych obrazów ważne jest nie tylko ich przesłanie, ale także wygląd. Wybierasz je po to, by ozdobiły miejsce, w którym się znajdą. Dlatego właśnie zarówno krój, jak i wielkość liter, są bardzo istotnym zagadnieniem. Zasada jest prosta – im większe hasło, tym silniejszą dominantą w przestrzeni stanie się taki akcent. Mocne wzory sprawdzą się świetnie w przestronnych wnętrzach, w których subtelne ‘pisanki’, czyli hasła zapisane odręcznym pismem, całkowicie by się zgubiły. Obrazy z drukowanymi, dużymi literami można wykorzystać nie tylko w mieszkaniu w kamienicy o wysokich sufitach czy w lofcie. Sprawdzą się także jako dekoracja w siedzibie firmy, w hotelowym lobby, a nawet w szkolnym korytarzu. A mała typografia? Obrazy w niewielkim formacie przedstawiające odręczny napis drobną czcionką to świetne rozwiązanie albo do kameralnego pomieszczenia, albo jako uzupełnienie gallery wall. Na przykład galerię rodzinnych zdjęć może uzupełnić obraz z cytatem mówiącym o miłości.
Pokazaliśmy już, jak uniwersalna jest typografia. Obrazy z napisami to ozdoba, która sprawdzi się w zasadzie w każdym wnętrzu. Kilka przykładów i wskazówek podaliśmy nieco wyżej. Warto zauważyć jednak, że niektóre style zdają się szczególnie dobrze komponować z takimi dekoracjami. Z pewnością należy do nich styl minimalistyczny – czy można wyobrazić sobie coś bardziej minimalistycznego niż proste czarne litery na białym tle? Innym przykładem jest styl skandynawski w swojej oszczędnej, stonowanej odsłonie. Tutaj doskonale będą wyglądać hasła zapisane na tle górskich pejzaży. Do eleganckiej aranżacji glamour można wprowadzić typografię zapisaną złotą czcionką lub czarną, ale oprawioną w złoconą ramę. W modnym obecnie stylu eko i rustykalnym dobrze będzie wyglądać czcionka na drewnianym tle, z kolei do stylu retro jak ulał będzie pasował obraz z napisem imitującym czcionkę dawnej maszyny do pisania.
Na koniec jeszcze kilka słów o tym, jaką rolę może pełnić taki obraz. Typografia niesie za sobą określoną treść. Wśród zebranych tutaj cytatów dużą część stanowią hasła o motywującym charakterze. Znajdą one zastosowanie w bardzo różnych miejscach w zależności od tego, czego będą dotyczyć. Wiele z nich to doskonała opcja do udekorowania domowego lub służbowego biura. Dobrze dobrany cytat będzie przypominał, że najlepiej uczymy się na błędach, a każdy nowy dzień jest też szansą na nowy początek. Drugą grupę stanowią obrazy typograficzne pasujące jak ulał do siłowni czy klubu fitness. Dotyczą one wysiłku fizycznego i dbania o kondycję. Doskonałym przykładem jest cytat: „Don’t stop when you’re tired. Stop when you’re done” albo „Don’t wish fot it. Work for it!”. Takie typograficzne obrazy to świetny dowód na to, że wystrój wnętrza i dekoracje mają bardzo duży wpływ nie tylko na wygląd otoczenia, ale także na panującą w nim atmosferę. Zachęcające do działania hasła zmienią podejście do pracy czy ćwiczeń, ułatwiając osiągnięcie swoich wymarzonych celów.