Obrazy natury to coś, co ma w swoim repertuarze niemal każdy szanujący się malarz. Tworzenie ich stanowi zresztą jeden z żelaznych punktów programu nauczania każdej uczelni artystycznej. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że martwa natura to po prostu trochę owoców albo kwiaty w wazonie oraz kunsztownie udrapowany obrus!
Znane nam początki sztuki tworzenia obrazów przyrody sięgają starożytności, a z dużym prawdopodobieństwem można orzec, że są nawet dawniejsze. Istnieje całkiem zabawna anegdota rodem ze starożytnej Grecji, opisująca ni mniej, ni więcej, tylko zawody w malowaniu obrazów z motywem natury (ach, ci Grecy i ich zamiłowanie do wiecznego współzawodnictwa!). Było tak: dwóch genialnych malarzy, Zeuksis i Parrasjos, stanęło do konkursu, który miał wyłonić spośród nich tego, który jest lepszym artystą (czy właściwie, ponieważ w tamtych czasach tworzenie obrazów natury było uważane za rzemiosło – rzemieślnikiem). Zeuksis odsłonił swój obraz, który przedstawiał winogrona oddane tak realistycznie, że ptaki zleciały się, aby dziobać owoce. Zadowolony, kazał Parrasjosowi zdjąć zasłonę z jego dzieła, i ta prośba okazała się jego klęską: zasłona była namalowana! Zeuksis oszukał więc ptaki, ale Parrasjos wygrał, bo oszukał Zeuksisa.
Nie chcielibyśmy ujmować sławy Zeuksisowi i Parrasjosowi, ale technologie, których używamy do tworzenia naszych obrazów naturalistycznych, pozwalają na osiągnięcie równie realistycznego (można by powiedzieć: fotorealistycznego!) efektu.
Każdy obraz natury drukujemy, korzystając z opatentowanej przez firmę Hewlett-Packard technologii druku lateksowego, dzięki której dekoracje odznaczają się przepięknymi, bardzo realistycznymi kolorami (owoce wyglądają jak prawdziwe owoce, a nie jak ich blade odbicie), które nie wyblakną przez długie lata. Podłoże, które stosujemy, to bardzo wytrzymałe syntetyczne płótno: z wyglądu i w dotyku niemal do złudzenia przypomina tradycyjne płótno malarskie, ale jest od niego znacznie wytrzymalsze i, co równie ważne, w zestawieniu z metodą druku pozwala na czyszczenie obrazu, gdyby wystąpiła taka konieczność. Co więcej, każdy z naszych obrazów natury zadrukowujemy w taki sposób, aby nadruk pokrywał także jego brzegi, nie pozostawiając nieestetycznego białego „marginesu”, który sprawia, że dekoracja źle wygląda bez ramy: dzięki temu możesz sam zadecydować, czy chcesz swój obraz oprawić, czy raczej wolisz pozostawić go w jego „surowej”, minimalistycznej formie.
Martwa natura i obrazy z naturą - tą żywą - najczęściej kojarzy się z przedstawieniami jedzenia: i nie bez przyczyny, bo nawet pobieżne przekartkowanie dowolnego podręcznika historii sztuki sugeruje, że owoce, warzywa, mięsa, sery i napoje są tu najpopularniejszym tematem. Z tego powodu obrazy naturalistyczne często uznaje się za idealną dekorację wnętrz takich jak jadalnia czy kuchnia. W istocie jednak, jak już zasugerowaliśmy na początku, natura wszędzie dobrze się sprawdzi! Elegancki obraz z naturą możesz zawiesić zarówno w salonie, jak i w biurze firmy. Jesteśmy pewni, że – z oczywistych przyczyn – świetnie sprawdzi się również w charakterze ozdoby restauracji albo kawiarni.
Dobrze znana tematyka sprawia, że obrazy przyrody będą wyglądać świetnie zarówno w naprawdę dużym, jak i w stosunkowo niewielkim formacie. Ponieważ obrazy tego rodzaju zwykle odznaczają się żywymi, wyrazistymi barwami, rewelacyjnie sprawdzą się w charakterze dekoracyjnego akcentu; czegoś, co przyciąga wzrok i nadaje ton całości wnętrza. Warto więc zawiesić je w takim miejscu, w którym będą miały szansę zabłysnąć! Dobrym pomysłem jest wybór ściany nad kanapą w salonie albo nad stołem w jadalni, ponieważ kanapa i stół, jako miejsca, w których przyjmuje się gości, prawie zawsze są naturalnym centrum wnętrza – nawet jeśli, ściśle rzecz biorąc, wcale nie znajdują się na środku! Odpowiednim miejscem w sypialni będzie ściana nad wezgłowiem łóżka. To, oczywiście, tylko luźne wskazówki: jesteśmy przekonani, że bez względu na to, gdzie powiesisz swój obraz, będzie on wyglądał tak samo pięknie!