W ostatnich sezonach designerzy coraz śmielej eksperymentują z deseniami, jakie łączą wedle uznania i wyrazistymi kolorami (np. bordo i butelkową zielenią), które szturmem zdobywają nie tylko salony, ale również łazienki i kuchnie. Elegancka czerń, symbolizująca tajemnicę, siłę i ukryte w podświadomości mroczne instynkty, także znacznie częściej pojawia się we wnętrzach prywatnych i komercyjnych, nie tylko jako barwa kontrastująca, ale i dominująca. Czarna fototapeta nie jest już zarezerwowana tylko dla miłośników sagi „Zmierzch” i… domów pogrzebowych. Wszak nic tak dobrze nie dopełni aranżacji glamour, klasycznej i industrialnej jak klimatyczna fototapeta. Czarna strefa z ciężkimi meblami z historią w pokoju właściciela firmy lub prezesa doda powagi i majestatyczności, a także zaintryguje wielu klientów. Z jakimi dodatkami koresponduje ciemna fototapeta? Czarna ozdoba pasuje nie tylko do białych mebli i elementów wystroju. Nie bój się eksperymentów, uruchom wyobraźnię i wykorzystaj kilka naszych wskazówek, by stworzyć niepowtarzalną stylizację.
Wielu projektantów wnętrz radzi, by nie malować ścian na czarno, gdy przestrzeń, jaką dysponujemy jest niewielka. Jednak istnieje kilka rozwiązań, które sprawią, że twój mały pokój optycznie nie straci centymetrów, nawet jeśli na jednej ze ścian znajdzie się czarna fototapeta. Dobrym pomysłem jest np. połączenie ciemnej ozdoby z monochromatycznymi delikatnymi obrazami w grubych białych ramach lub białymi polnymi kwiatami w szklanych podwieszanych wazonikach lub gablotkach. Te dodatki sprawią, że wnętrze wyda się lżejsze i subtelniejsze. Do sufitu możesz przywiesić też pomalowaną na biało gałązkę sakury lub innego drzewa, przez co w pokoju będzie unosić się piękny ożywczy zapach. Innymi optycznie powiększającymi wnętrze dekoracjami są lustra w złotych oprawach, białe makramy kilimy oraz lampki bądź małe lampiony. Sprawią one, że pokój wyda się bardziej przytulny. Pamiętajmy jednak, by, w przypadku małych pomieszczeń, ograniczyć się do jednej fototapety. Czarne dekoracje tego typu w nieco większym wnętrzu można umieścić nawet na suficie. Jeśli chcesz podbić efekt, namaluj fluorescencyjną farbą gwiazdozbiory lub użyj światełek LED, by stworzyć imitację rozgwieżdżonego nieboskłonu. Designerzy coraz częściej eksperymentują i przyklejają fototapety asymetrycznie, ozdabiając tylko fragment wnętrza, np. kąt pokoju lub górną część ściany. Chcesz wyrazić swój ekscentryczny charakter i pójść w ślady modnych projektantów? Zaaranżuj wnętrze, w którym połączysz ciemną fototapetę z czarnymi marmurowymi blatami, jasnymi dodatkami i pomalowaną na najmodniejszy w 2021 roku odcień żółci – Illuminating boazerią.
Jeśli ruiny zamku i wiktoriańskie mroczne wnętrza niczym z filmu „Crimson Peak” sprawiają, że, zamiast gęsiej skórki, odczuwasz przyjemne mrowienie i szybsze bicie serca, a może nawet motyle w brzuchu, to znak, że idealnym dodatkiem do twojego pokoju jest ciemna fototapeta 3d. Czarna dekoracja koresponduje z ażurowym misternie wykonanym lichtarzem, bogato rzeźbionymi meblami jak z zamku Draculi, czerwonymi świecami, ozdobnymi flakonikami na perfumy lub inne eliksiry, jakich nie powstydziłaby się nawet bohaterka filmu „Czarownica miłości”. Dodatki, które będą pasować to pokoju mrocznej damy to oryginalne kamienie szlachetne, szklane kule i inne magiczne akcesoria, takie jak karty tarota, księga z zaklęciami czy plansza do przywoływania duchów (ouija). Jeśli jednak, zamiast wróżb i przepowiadania przyszłości, lubisz żyć chwilą z blaskiem i brokatem na sukni, doskonałym dopełnieniem aranżacji twojego pokoju w stylu glamour również będzie ciemna fototapeta. Czarna dekoracja doda zmysłowości przestrzeniom, w których dominują często pudrowy róż, odcienie beżu, magenta i biel uszlachetnione szczyptą złota oraz srebra. Surowa w swym wyrazie dekoracja zrównoważy miękkość aksamitu i lekkość szkła, które także dość często pojawia się w aranżacjach glamour.
Klasyka kojarzy się z tradycją i konserwatyzmem, jednak coraz częściej nawet tego typu aranżacje są przełamywane nowoczesnymi akcentami. Duże przestrzenie, w których królują kryształowe żyrandole, stoliki kawowe ze szklanymi blatami i zdobione konsole na cienkich mosiężnych lub złoconych nóżkach, zapierają dech w piersiach, jednak wprowadzenie do nich odważnej dekoracji może okazać się odżywcze i ciekawe dla właściciela wnętrza, jak również dla gości. Jednak przed wprowadzeniem takiej ozdoby, warto zastanowić się, z jakim elementem aranżacji będzie korespondować ciemna fototapeta. Czarna dekoracja może znaleźć się na półpiętrze i w tej przestrzeni będzie pasować do granatowych lub brązowych poręczy schodów czy też ciemnych szklonych drzwi do pokoju. Decydując się na wprowadzenie do przestrzeni kolejnej ozdoby, należy zawsze rozważyć, czy istnieje jakieś powiązanie pomiędzy nowym, a starymi elementami wystroju. Jeśli nie ma takiego połączenia, należy dodać jednocześnie więcej pasujących do siebie nowych detali. Wówczas wnętrze stanie się zróżnicowane i eklektyczne, lecz nie chaotyczne.