-42%  NA WSZYSTKIE PRODUKTY !

Przestrzeń dla osób autystycznych – sprawdzamy, na co zwrócić uwagę

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony, by propagować wiedzę na temat autyzmu i uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby osób autystycznych. Chodzi o budowanie świadomości i zrozumienia, które są niezbędne, by osobom w spektrum autyzmu żyło się na co dzień lepiej i bardziej komfortowo. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że osoby autystyczne odbierają świat nieco inaczej niż większość. Dotyczy to na przykład postrzegania kolorów, światła czy dźwięków. Małe zmiany w przestrzeni mogą mieć kolosalne znaczenie!

Moodboard – subtelne dekoracje
Szeroka gama naszych produktów pozwoli Ci stworzyć dopasowane do Twoich potrzeb wnętrze (1. Plakat kontynent, 2. Plakat Sydney, 3. Fototapeta liście, 4. Beżowa fototapeta, 5. Naklejka line art, 6. Plakat góry) – redro.pl

Odpowiedni wystrój wnętrza ukoi zmysły i przyniesie ulgę osobom autystycznym

O pomoc w przygotowaniu tego artykułu poprosiliśmy Idę, która prowadzi profil ida_ma_autyzm na Instagramie i od kilku lat aktywnie edukuje i działa na rzecz neuroróżnorodnego społeczeństwa w Polsce. Tak mówi o kwestii związanej z wyglądem wnętrz:

Wiele z nas ma bardzo wyraźne potrzeby odnośnie otoczenia, w którym się znajdujemy. Kiedy ludzie nie zdają sobie sprawy z naszej autystyczności i z tego, co się z nią wiąże, często myślą, że przesadzamy, marudzimy lub za dużo wymagamy. Ile razy moja prośba o zgaszenie górnego światła spotykała się z brakiem zrozumienia… Tymczasem nasza wrażliwość na bodźce może być naprawdę ogromna, a ich zbyt duża intensywność lub na przykład skumulowanie się wielu bodźców w ciągu dnia lub tygodnia może doprowadzać nas do kompletnego wyczerpania lub załamania.

To doskonale pokazuje, że wystrój wnętrza nie może być dziełem przypadku, a bez znajomości tego, jak autyzm wpływa na codzienne życie, trudno jest stworzyć odpowiednią aranżację. Należy również pamiętać o tym, że autyzm nie dotyczy tylko dzieci, choć tak jak i w przypadku ADHD najczęściej mówi się o nim właśnie w kontekście maluchów. Jest to pewna wrodzona neurologiczna odmienność, z której się nie wyrasta, dlatego skupimy się nie tylko na dziecięcych aranżacjach.

Namiot tipi dla dziecka
Namiot tipi w pokoju dziecięcym będzie stanowił odskocznię od przebodźcowanego świata, który je otacza

Porządek i ład: zadbaj o to, by wszystko było na swoim miejscu

Utrzymanie porządku w domu jest szczególnie istotne dla osób autystycznych. Bałagan może utrudniać codzienne funkcjonowanie i skupienie się, a trudności związane ze znalezieniem tego, czego się szuka, stają się dodatkowym bodźcem zwiększającym stres i uczucie dyskomfortu.

Akwarelowa fototapeta z brzozami
Porządek i ład w pokoju są niezwykle istotne dlatego zadbaj o odpowiednie organizery i opisane pudełka – redro.pl

Wiele osób autystycznych dobrze czuje się tylko w swoim domu, w którym mogą rozwijać swoje zainteresowania otoczone ulubionymi przedmiotami, książkami, kolekcjami. Jednak są też wśród nas osoby, dla których to natłok przedmiotów jest problemem. Ja zaliczam się do takich osób. Lubię wnętrza, które są minimalistyczne i w których każdy przedmiot na swoje określone miejsce i przeznaczenie. Nic nie jest zbędne i nic nie zagraca przestrzeni. Nic nie odwraca uwagi od tego, co istotne. – mówi Ida.

Ład i porządek można zaprowadzić na wiele różnych sposobów, a najlepiej jest skupić się na odpowiednich meblach i akcesoriach.

W dziecięcej aranżacji nieocenione okażą się pudełka, w których maluch będzie trzymał zabawki i swoje skarby. Najlepiej, gdy będą to modele z przezroczystego plastiku lub takie, na których przylepione zostaną karteczki z napisami lub rysunkami wskazującymi, co jest w środku. W pokoju dziecka ważne jest to, by pudełka, a także półki i regały znajdowały się na takiej wysokości, z której maluch wszystko będzie mógł zdjąć samodzielnie bez proszenia o pomoc.

Pudełka i organizery to także rozwiązanie niezbędne do salonu, domowego biura czy sypialni. Osoby autystyczne mogą docenić meble z przeszkleniami, w których znajduje się jednak nie gładkie szkło, lecz karbowana tafla. Widać przez nią, co znajduje się w środku, ale efekt jest o wiele bardziej dyskretny.

Podział na strefy znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie

Podział na wyraźne strefy w mieszkaniu jest bardzo ważny i dotyczy to zarówno maluchów, jak i dorosłych. Najłatwiej jest to zaprezentować na przykładzie dziecięcego pokoju. Warto tutaj zadbać o to, by nawet małe pomieszczenie miało wyraźne strefy dedykowane zabawie, nauce i wypoczynkowi.

Delikatne aranżacje biurka
Biurko to miejsce twórczej i kreatywnej pracy, dlatego powinny znaleźć się na nim tylko niezbędne rzeczy (1. Naklejka eukaliptus, 2. Plakat abstrakcja) – redro.pl

Zabawki utrzymujemy w kąciku zabaw i nie wynosimy ich stamtąd (nie dotyczy to przedmiotów, z którymi dziecko jest wyjątkowo związane), w okolicach łóżka rezygnujemy z rzeczy, które mogą rozpraszać uwagę, dlatego najlepiej, by nie znajdowało się ono koło kącika zabaw, z kolei na biurku niech znajdą się tylko przybory papiernicze. Poszczególne strefy można wydzielić nieco innymi kolorami.

W przypadku dorosłych podobny podział na poszczególne strefy jest szczególnie ważny, gdy mieszkają w mieszkaniu typu studio, lub gdy pracują zdalnie i bardzo łatwo o zatarcie przestrzeni domowej i służbowej. To z kolei może znacznie utrudniać skupienie się na tym, co się robi w danym momencie. Dobrym rozwiązaniem tego problemu są lekkie parawany, które w każdej chwili można złożyć.

Stonowana tonacja, czyli jak kolory i światło widzą osoby autystyczne

Osoby autystyczne mogą postrzegać kolory nieco inaczej niż inni. Najlepiej unikać bardzo mocnych kolorów – zestawienia czerni i bieli, a także gryzących się odcieni. Warto też zrezygnować z tapet z drobnym printem lub wzorami, których układ sprawia, że płaszczyzna wygląda jakby poruszała się czy falowała.

Fototapeta liście
Subtelna fototapeta na ścianie poprawi komfort osoby w spektrum autyzmu. Taka aranżacja zmniejszy stres i poczucie dyskomfortu – redro.pl

Niezwykle istotną kwestią jest również oświetlenie:

W moim przypadku powodem nieznośnego stresu i napięcia jest zwłaszcza jasne, sztuczne światło sufitowe. Jedyną szansą na dobre samopoczucie we wnętrzu po zmroku jest dla mnie zamiana oświetlenia sufitowego na delikatne oświetlenie boczne, najlepiej o bardzo ciepłej barwie (lampa świecąca na czerwono lub przysłonięta czerwoną tkaniną). Z doświadczenia wiem, że jest to potrzeba, którą dzielę z wieloma osobami autystycznymi, chociaż nasze profile sensoryczne mogą się bardzo różnić.

Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie żarówek z możliwą regulacją natężenia światła.

Wygodne i funkcjonalne meble, które dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa

Tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli, jest nie tylko to, by były praktyczne i funkcjonalne. Ważne jest to, by meble były lekkie i łatwe do przesuwania, dzięki czemu wystrój da się w prosty sposób modyfikować, a takie elementy jak fotele i krzesła będą mogły zmieniać swoje miejsce w zależności od potrzeb w danej chwili.

Na uwagę zasługują modele o miękkich i zaokrąglonych kształtach. Biomorficzne formy są obecnie w modzie, więc łatwo znaleźć takie elementy wyposażenia. Są one i przyjemne w dotyku, i miłe dla oka. Zamiast wzorzystych tapicerek warto wybrać gładkie tkaniny w neutralnych odcieniach, które są ponadczasowe.

Plakat dłoń
Aranżacja w pastelowej kolorystyce to coś co z pewnością doceni każda osoba autystyczna – redro.pl

Nie zapomnij o miejscu przeznaczonym do relaksu i wyciszenia się

Przebodźcowanie we współczesnym świecie doskwiera wielu z nas, ale osoby w spektrum autyzmu odczuwają to jeszcze dotkliwiej, dlatego tak ważne jest, by w domu czy mieszkaniu miały miejsce przeznaczone do wyciszenia się i zrelaksowania.

W dziecięcym pokoju warto stworzyć przytulny kącik zabaw. Ścianę można w takim miejscu wyłożyć miękkimi, tapicerowanymi panelami, by dziecko nie musiało opierać się o zimną i twardą ścianę, a część płaszczyzny pomalować farbą tablicową, by maluch mógł rysować. Świetnym pomysłem jest także mini namiot typu wigwam, w którym dziecko może się schować, by odgrodzić się na chwilę od świata i w ciszy poczytać książkę lub pobawić się ulubioną zabawką.

Z kolei w salonie taki kącik do relaksu można wyczarować umieszczając w pokoju szezlong, miękkie siedzisko z gryką w środku, fotel z podnóżkiem lub fotel-huśtawkę na stojaku. Warto ustawić obok małą szafkę lub konsolę z miejscem na książkę, bezprzewodowy głośnik czy zapachową świeczkę.

Wystrój wnętrza dopasowany do potrzeb osób autystycznych to szansa na lepszą codzienność

Pozornie nieistotne dla wielu osób rzeczy jak wzór na tapecie czy natężenie światła, dla osób w spektrum autyzmu mogą być czynnikami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują duży dyskomfort. Nawet niewielkie zmiany w wystroju wnętrza mogą przynieść kolosalne zmiany, dlatego w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu chcemy zwrócić na to szczególną uwagę, by tak jak Ida zwiększać świadomość na temat neuroróżnorodności w społeczeństwie.