-45%  NA WSZYSTKIE PRODUKTY !   Jeszcze tylko 

Pokój, który sprzyja rozwojowi dziecka – poznaj wskazówki i zobacz, jak go stworzyć

Prawidłowy rozwój dziecka to rzecz najważniejsza dla każdego rodzica. Warto wiedzieć, że wpływ na to ma zarówno żywienie i wychowanie, jak i środowisko, w jakim maluch przebywa. Pokój powinien spełniać wiele różnych funkcji, stając się miejscem przeznaczonym nie tylko do zabawy, ale także rozwoju i poszerzania swoich pasji.

Specjalistka Kreatimo, Monika Bednarek, wie wszystko na temat tego, jak urządzić pokój dziecka poprawnie, by przestrzeń wspierała i motywowała malucha w rozwijaniu podstawowych umiejętności. Poznajcie jej wskazówki!

Aranżacja dziecięcego pokoju może być i efektowna, i praktyczna

Zastanawiając się, jak urządzić pokój dziecka, do głowy mogą przychodzić postacie z bajek, jednorożce i superbohaterowie, tętniące kolorami dodatki, a do tego dużą ilość pluszaków i zabawek. Tymczasem popularna w świecie aranżacji wnętrz zasada „mniej znaczy więcej” to mantra, którą powinno się powtarzać bez przerwy, tworząc dziecięcy wystrój.    

Chodzi bowiem o to, by stworzyć przestrzeń, w której będzie miejsce dla dziecka, jego pasji i aktywności. Zbyt duża ilość zabawek i bibelotów nie będzie temu sprzyjać, ponieważ zabierze metraż i będzie rozpraszać szkraba. Warto więc postawić na takie rozwiązania, które będą się odznaczać praktycznym i dydaktycznym charakterem. Doskonałym przykładem są fototapety i plakaty dla dzieci z cyframi lub alfabetem.  

Plakat Wszystkie emocje są ważne
Takie elementy dekoracyjne będą się efektownie prezentować, a ich dodatkową zaletą jest to, że: po pierwsze, szkrab tak szybko z nich nie wyrośnie jak z infantylnych ozdób, po drugie, takie akcenty wspomogą jego rozwój na wiele sposobów - redro.pl

Oto, na co zwrócić uwagę, urządzając pokój sprzyjający rozwojowi 

Specjalistka Kreatimo na pytanie: jak urządzić pokój dziecka, zwróciła uwagę na 4 elementy, które powinny stać się punktem wyjścia do stworzenia odpowiedniej aranżacji. Mając taką bazę będzie można przejść do akcentów dekoracyjnych i innych praktycznych rozwiązań.  

  • aranżacja w neutralnym kolorze

Żyjemy w czasach, w których jesteśmy stale narażeni na bodźce ze świata zewnętrznego i to samo dotyczy dzieci. Pokój malucha powinien być więc miejscem, które koi zmysły i uspokaja. Stonowana kolorystyka ścian i tekstyliów sprawi, że dziecko nie będzie narażone na nadmierną ilość czynników, które rozpraszają, a przez to utrudniają koncentrację. Nie oznacza to jednak, że pokój będzie monotonny. Można go bowiem ożywić kilkoma barwnymi akcentami – plakatem, narzutą na łóżko czy kolorowymi girlandami.  

  • podział na kilka odrębnych stref

Prawidłowa aranżacja pokoju dziecka powinna uwzględniać to, że ta sama przestrzeń pełni kilka różnych funkcji. By maluch wiedział, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na naukę, warto zadbać o wydzielenie stref. Kącik do zabawy niech znajduje się na dywanie koło szafek z zabawkami. Można tam ustawić także mały namiot tipi. Z kolei część do nauki niech stanowi biurko z półeczką na książki i zeszyty. Jeśli jest na to miejsce, strefy można wydzielić niewielkim parawanem, który łatwo złożyć lub przestawić.     

  • podłoga przygotowana do zabawy

By nic nie ograniczało malucha, najlepiej zapewnić szkrabowi idealne warunki do zabawy na podłodze. W tym celu warto postawić na dywan z krótkim włosiem, na którym możliwe jest układanie klocków czy puzzli. Leżąc maluch może także rysować i czytać bajki. Jest to świetna alternatywa dla zbyt długiego siedzenia przy biurku.

  • różne rodzaje  światła

Jedno górne światło to za mało w pokoju dziecka, bo do różnych aktywności potrzebuje odmiennych warunków. Dobrym pomysłem będzie oddzielna lampka nocna o łagodnym świetle oraz taka z mocniejszą żarówką do rysowania i czytania.

Pokój dla dziecka
Pokój malucha powinien być miejscem, które koi zmysły i uspokaja

Akcenty dekoracyjne, które motywują i zachęcają do nauki

Prawidłowy rozwój dziecka może bazować na świadomie dobranych ściennych dekoracjach, które są nie tylko ozdobą, ale także praktycznym elementem wystroju. Na uwagę zasługują zwłaszcza dwa rozwiązania – takie o dydaktycznym charakterze i takie, które rozwijają w maluchu pozytywne myślenie.  

Fototapeta w zwierzątka
Zastanawiając się, który motyw wybrać, warto wziąć pod uwagę także pasje szkraba - redro.pl

Pierwszą propozycją są fototapety, dzięki którym dziecko może się czegoś nauczyć. Do takich wzorów należą z pewnością ilustracje z kolorowym alfabetem, z cyframi lub całą tabliczką mnożenia, a także przedstawienia z mapą świata, na której zaprezentowane są różne gatunki zwierząt. Zastanawiając się, który motyw wybrać, warto wziąć pod uwagę także pasje szkraba. Może interesuje się kosmosem, a może chce zostać weterynarzem i w tym celu pragnie poznać najważniejsze rasy psów? Wzorów fototapet jest naprawdę wiele!

Drugą propozycją są plakaty dla dzieci z wartościowymi cytatami. Świetnym przykładem są wzory z kolekcji Redro „Świat dziecięcej motywacji”. Hasła, jakie się tutaj znajdują, to m. in.: „Jesteś piękny tym, kim jesteś”, „Wszystkie emocje są ważne”, „Miłość i przyjaźń nie widzą podziałów” czy „Świat stoi przed Tobą otworem”. Każdy z tych cytatów wymaga jednak tego, by rodzic omówił jego znaczenie z maluchem, rozwijając poruszoną tematykę. 

W tym kontekście plakat nie będzie tylko ozdobą wiszącą na ścianie. Stanie się też punktem wyjścia do przeprowadzenia ważnej rozmowy z dzieckiem na temat swojego wyglądu, relacji z innymi czy przyszłości. Rozmowy z kolei mogą się przerodzić w konkretne aktywności – na przykład zrobienie przez malucha mapy swoich marzeń i celów do realizacji.

Fototapeta mapa
Odpowiednio urządzony pokój, który wspiera prawidłowy rozwój szkraba, jest na wagę złota - redro.pl

Wspomagaj samodzielność dziecka za pomocą tych prostych tricków 

Żeby dziecko mogło się rozwijać, musi mieć ku temu okazję, co wiąże się z tym, że rodzice muszą dać szkrabowi trochę samodzielności w codziennych czynnościach. Gdy latorośl będzie we wszystkim wyręczana, nie nauczy się niczego nowego. Warto więc urządzić pokój tak, by wszystko, czego maluch może potrzebować, znalazło się w zasięgu jego ręki. Oto kilka przykładów przygotowanych przez ekspertkę z Kreatimo.

  • Jeśli maluch ma dbać o to, by w pokoju panował porządek, warto podpisać półki i szuflady, żeby szkrab wiedział, gdzie odkładać klocki, a gdzie przybory papiernicze. Zamiast podpisu można wykonać mały rysunek, jeśli nie potrafi jeszcze czytać.

  • Na małe i drobne zabawki przydadzą się lekkie, na przykład kartonowe pojemniki, które mogą stać na podłodze. Maluch nie będzie miał problemu, by po zabawie schować tam zabawki, w przeciwieństwie do drewnianej skrzyni o ciężkim wieku lub pudełek ustawionych na wysokiej komodzie.

  • Dziecko może się szybko znudzić zabawkami, które ma, dlatego dobrym pomysłem jest ich wymienianie co jakiś czas – chowanie jednych, a wyciąganie z pudełek innych. Takie porządki można robić z maluchem, by miał swój czynny udział w porządkowaniu rzeczy i organizowaniu otoczenia, z którego korzysta.

  • Dobrym rozwiązaniem jest także zadbanie o to, by książki znajdowały się na wyciągnięcie ręki dziecka. Dzięki temu będzie mogło po nie sięgnąć w każdym momencie bez konieczności proszenia rodzica o pomóc. W tym celu warto także odkładać książki okładkami w stronę malucha, by od razu wiedziało, co wybiera.

  • Bardzo ważne w uczeniu dzieci samodzielności jest pokazanie im, że niektóre rzeczy mogą zrobić bez niczyjej pomocy. Gdy rodzic zawsze będzie sprzątał po zabawie szkraba, maluch: po pierwsze, nie nauczy się sprzątania, po drugie, nie wyrobi w sobie nawyku sprzątania, będąc przyzwyczajonym, że ktoś go w tym wyręcza. Kilka kolorowych ściereczek i mały zestaw zmiotki z szufelką to świetne rozwiązanie, by uprzątnąć plamy po malowaniu farbami i zamieść skrawki papieru.     

Plakat miłość i przyjaźń
Każdy z tych cytatów wymaga jednak tego, by rodzic omówił jego znaczenie z maluchem, rozwijając poruszoną tematykę - redro.pl

Odpowiednio urządzony pokój, który wspiera prawidłowy rozwój szkraba, jest na wagę złota. Dzięki niemu zwykłe, codziennie czynności nabierają znaczenia w kształtowaniu młodego człowieka. Wszystko to – od kolorystyki pokoju przez dydaktyczne ścienne dekoracje po zabawki i książki będące w zasięgu ręki malucha – sprawia, że dziecko zyskuje idealne warunki do tego, by uczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie, a zaprezentowane tu triki dostępne są dla każdego rodzica.