Od jakiegoś czasu w naszych mieszkaniach zagościł beton i nie idzie tu o stan surowy mieszkań, ale o beton jako element dekoracyjny. Z jakiegoś powodu szara surowa ściana zyskała wierne grono wielbicieli, które wcale nie maleje. Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że jesteśmy zmęczeni nadmiarem bodźców i kolorów, i potrzebujemy wyciszenia. Poza tym szarość znakomicie łączy się z wieloma kolorami i materiałami. Położenie betonowej ściany wymaga jednak pewnych umiejętności, znacznie prostsze jest położenie fototapety beton. Fototapeta z powodzeniem może imitować betonową ścianę, zwłaszcza jeśli będzie to fototapeta beton 3d. Gdzie zatem zainstalować taką tapetę, aby nasze mieszkanie zyskało niepowtarzalny charakter?
Wydawać by się mogło, że beton na ścianie w postaci fototapety to propozycja mało oryginalna i mało zróżnicowana, bo czym może się różnić jedna betonowa ściana od drugiej? Nic bardziej mylnego. Fototapety beton dają naprawdę mnóstwo możliwości aranżacyjnych, ponieważ prezentują różne spojrzenie na beton. Możemy wybierać wśród fototapet imitujących klasyczną, gładką betonową ścianę, na której przenikają się różne odcienie szarości lub sięgnąć po mniej stereotypową propozycję. Do takich należą fototapety, na których beton ułożony jest w ogromne płyty, kwadraty lub imitacje desek. Do dyspozycji mamy także abstrakcyjne linie architektoniczne, fototapety prezentujące betonowe schody, betonowe liście lub po prostu ścianę zbudowaną z betonowych cegieł. Jeszcze bardziej spektakularny efekt zapewni nam fototapeta beton 3d. Abstrakcyjne tunele, designerskie bryły, niezwykłe konstrukcje, podwieszane betonowe schody nie tylko zapewnią wnętrzu niepowtarzalność- zwłaszcza jeśli odpowiednio je oświetlimy-lecz również nadają mu głębi, a nawet optycznie je powiększą.
Grono miłośników surowych wnętrz wciąż nie maleje, być może przyczyniły się do tego amerykańskie filmy, w których mogliśmy oglądać oryginalne loftowe wnętrza- pozostałość po fabrykach i halach produkcyjnych, które w latach 50. ubiegłego wieku przeniosły się z centrum Nowego Jorku na obrzeża miasta. Wnętrza loftów, obojętnie czy oryginalnych, czy stylizowanych, to widoczne materiały konstrukcyjne, w tym beton. Fototapety beton mogą zatem pojawić się w każdej części mieszkania: w sypialni, salonie, a nawet kuchni czy łazience. W sypialni można stworzyć betonową ścianę jako tło dla wezgłowia łóżka, zwłaszcza jeśli będzie ono drewniane. Nie należy obawiać się, że sypialnia będzie “zimna”, gdyż beton świetnie łączy się z materiałami takimi jak drewno, len, wełna, które z chłodem nie mają nic wspólnego. Fototapeta beton to także ciekawy pomysł do zastosowania w salonie. Daje ona wiele możliwości nie tylko we wnętrzach industrialnych. Szara ściana będzie zatem znakomitym tłem dla kolorowej sofy albo modernistycznych białych lub srebrnych mebli. Fototapeta beton nadaje się także do dekoracji kuchni, zwłaszcza jeśli będzie to “oddychająca” fototapeta winylowa. Nie trzeba koniecznie naklejać jej na całej ścianie, może z powodzeniem zastąpić płytki pomiędzy meblami, szczególnie ciekawy efekt osiągniemy, jeśli meble w naszej kuchni są białe lub czarne.
Beton architektoniczny, a także fototapety z tym motywem zyskały popularność wraz z modą na minimalizm, prostotę i wspomniane już wcześniej wnętrza industrialne. Fototapety tego typu nadają się zarówno do dużych przestrzeni, jak i mniejszych mieszkań, można ich bowiem użyć na całej ścianie lub tylko jej fragmencie. Znakomitym pomysłem na ozdobienie ściany nad kominkiem będzie właśnie stonowana kolorystycznie fototapeta. Beton architektoniczny ładnie łączy się z cegłą i metalem wykorzystywanym przy budowie kominka. Zbyt niskie wnętrze? Ten problem także może rozwiązać fototapeta. Beton architektoniczny w postaci pionowych płyt nadrukowanych na fototapecie optycznie podwyższy pomieszczenie. Nie tylko salon, sypialnia czy kuchnia, również łazienka lub korytarz to dobre miejsce, w którym sprawdzi się fototapeta beton.