-42%  NA WSZYSTKIE PRODUKTY !   Jeszcze tylko 
Terminowa realizacja zamówień. Bezpieczna dostawa.
UKRYJ
Firma
Zamówienia
Porady
Zdjęcia

Fotoobrazy - arcydzieła do salonu i sypialni

Fotoobrazy nie są zwykłą dekoracją. To one stanowią o charakterze i klimacie mieszkania, o czymś ulotnym, co często określa się jako „duszę” danego miejsca. Ważne, aby ich wybór był przemyślany i budził same pozytywne emocje.

Fotobrazy na płótnie zastępują dziś inne dekoracje ścienne. Wypierają tradycyjną sztukę użytkową, czyli tak popularne w ubiegłych dekadach „landszafty” i martwe natury, reprodukcje „Damy z łasiczką” i dzieł impresjonistów. Ostatnie lata upływają pod znakiem emocji: w sztuce, w designie, w modzie. Dlatego na ścianach nie chcemy już widzieć bezosobowych, anonimowych pejzaży.

Fotoobraz, a obraz tradycyjny 

Ceny tradycyjnych obrazów olejnych na płótnie są często zaporowe dla przeciętnych ludzi. Stąd trend na fotoobrazy: komputerowe wydruki na dobrej jakości, prawdziwym płótnie malarskim. Charakteryzuje je głębia kolorów, wysoka rozdzielczość i przystępna cena. Fotorealistyczne obrazy mogą zostać stworzone z niemal każdego zdjęcia, cechuje je wyjątkowa dokładnośći dbałość o detal. Czy możemy je uznać za sztukę? Jeśli fotografia prezentuje wysoką jakość i walory artystyczne, fotoobraz na płótnie nie umniejszy jej artyzmu.


Obraz końObraz z czarnym koniem do salonu i sypialni - Redro.pl, inspirację przygotował: Adam

Jak wybrać fotoobrazy?

Wybór fotoobrazu jest zadaniem niełatwym i bardzo indywidualnym. Nie każdy jest kolekcjonerem sztuki, nie każdy ma odpowiedni warsztat, wyćwiczone oko i zmysł estetyczny. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, jeśli chcemy mieć fotoobraz, który będzie nie tylko wisiał, ale także zdobił, zwracał uwagę, przyciągał spojrzenia i współgrał z naszym wnętrzem? Jest kilka podstawowych zasad, które charakteryzujemy poniżej.

Wybierz zdjęcie, które przywołuje wspomnienia

Nie ma gorszego uczucia, jakim możemy obdarzyć obraz, niż obojętność. Nic nie budzi takich emocji, jak sprawy i zdarzenia, które dotyczą nas bezpośrednio. Stąd najlepszym pomysłem na fotoobrazy na ścianę jest wykorzystanie swoich prywatnych zdjęć. Zdjęcia z rodzinnego albumu, przypominające o udanych wakacjach, dalekich podróżach, ważnych czy przełomowych momentach, jak ślub czy narodziny dziecka, będą zawsze dobrym wyborem.

Obraz na płótnie koń
Obraz na płótnie z białym koniem - Redro.pl, inspirację przygotowała: Ewelina

Wybierz fotoobraz, który wywołuje emocje 

Jeśli z jakichś względów nie chcemy eksponować zdjęć osobistych, powinniśmy wybrać fotografię, która w jakiś sposób nas porusza. Nie chodzi tutaj o osobiste wzruszenie, ale o dopasowanie emocji, które budzi fotoobraz do tych, które będą pożądane w konkretnym wnętrzu. Jeśli nasze mieszkanie oceniamy jako nijakie, stonowane, ciemne, wybierzmy fotoobrazy pełne ekspresji, dynamiczne, o zdecydowanych barwach i wyraźnych krawędziach. Taki wybór doda naszej przestrzeni nieco energii i witalności. I odwrotnie: jeśli potrzebujemy estetycznego „oddechu”, odpoczynku, uspokojenia, nie inwestujmy w feerie barw. Wypróbujmy realistyczne fotoobrazy, w naturalnych i przez to neutralnych barwach, które będą generowały bardziej statyczny odbiór.

Zastanów się, czy masz miejsce na fotoobraz 

Fotoobrazy na ścianę warto dostosować rozmiarem do posiadanej, wolnej przestrzeni. Im jest jej więcej, tym lepiej wyeksponowane będą nasze foto obrazy. Nie warto przekładać powiedzenia, że natura nie znosi próżni, na dziedzinę wyposażenia wnętrz. Nie ma nic gorszego niż przeładowane, pełne nie pasujących do siebie dekoracji i bibelotów przestrzenie. Fotoobraz na płótnie, jeśli ma ginąć wśród innych przedmiotów czy konkurować z niezliczonymi dekoracjami, w ogóle nie powinien zostać wykonany. Najlepszą sytuacją są puste, białe ściany. Jeśli szczęśliwie jesteśmy posiadaczami dużej ilości wolnej przestrzeni, możemy zdecydować się na bardzo modny w tym sezonie obraz podzielony na kilka części, czyli tryptyk (obraz składający się z 3 części) bądź dyptyk (z dwóch części). Nazwy kojarzą się przede wszystkim ze sztuką sakralną, jednak sam sposób ekspozycji zdjęć jest popularny także w mediach społecznościowych, np. na Instagramie. Tryptyki to idealne obrazy do salonuZdjęcia drukowane w kilku częściach możemy powiesić niesymetrycznie, dzięki czemu zyskamy bardziej awangardowy, nietuzinkowy efekt.

Tryptyk do salonu góry
Tryptyk do salonu z górskim pejzażem - Redro.pl, inspirację przygotowała: Ewelina

Zaplanuj, w jakim miejscu umieścisz foto obraz 

Jeśli wolna przestrzeń, którą dysponujemy, znajduje się w kuchni lub łazience, nie wahajmy się: fotoobrazy na płótnie będą tam pasowały. Dzięki swojej odporności na wilgoć i plamy, przetrwają mimo panującej w łazience wilgoci. Podobnie jest z pokojem dziecięcym. Wyrazisty, zdecydowany fotoobraz na płótnie okaże się dobrym wyborem, jeśli nie zginie w gąszczu plakatów filmowych czy zabawek. Oczywiście, najbardziej naturalnymi wyborami wydaje się salon oraz sypialnia. Tam fotoobrazy będą najlepiej wyeksponowane.