-42%  NA WSZYSTKIE PRODUKTY !    Jeszcze tylko 
UKRYJ
Firma
Zamówienia
Porady
Zdjęcia

Czy wiecie, ile zniosą nasze fototapety? Sprawdziliśmy to!

W jakich wnętrzach stosuje się fototapety? Kiedyś, gdy do wyboru były tylko papierowe, mogliśmy je znaleźć głównie w salonie czy sypialni. Dzisiaj zdobią łazienki i kuchnie, pokoje dzieci czy przedpokoje. A to oznacza, że muszą być dostosowane do najtrudniejszych nawet warunków, jakie mogą tam panować. Co mamy na myśli? Każdy, kto ma dziecko, wie, że kredkami i flamastrami maluje się doskonale nie tylko na papierze, ale zwłaszcza na ścianie. Każdy, kto lubi gotować i eksperymentować w kuchni, wie, że olej podczas smażenia pryska na wszystkie strony, a borówkowy koktajl potrafi wystrzelić z miksera na naprawdę sporą odległość. Z kolei każdy, kto ma kota, wie, że kubek z kawą pozostawiony na stoliku nie jest bezpieczny, a strącony potrafi zalać wszystko naokoło.

Nieraz zapewnialiśmy Was, że nasze fototapety są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Dzisiaj udowodnimy Wam to, pokazując wyniki naszych testów przeprowadzonych na trzech rodzajach tapet – winylowej, winylowej pokrytej laminatem i samoprzylepnej. Każdą z nich pobrudziliśmy różnymi substancjami, a plamy próbowaliśmy usunąć gąbką kuchenną delikatnie zmoczoną wodą.

Test kredek

Zaczęliśmy od testu, który z pewnością docenią rodzice małych szkrabów. Pokolorowaliśmy nasze fototapety kredkami ołówkowymi, a następnie próbowaliśmy je zmyć delikatnie zmoczoną gąbką kuchenną.

Test kredek winyl
Fototapeta winylowa 

Po zmyciu zabrudzeń na fototapecie winylowej zostały delikatne ślady. Pokolorowaną powierzchnię przecieraliśmy bardzo delikatnie, bez użycia siły.

Test kredek samoprzylepna
Fototapeta samoprzylepna 

Test kredek laminat
Fototapeta winylowa pokryta laminatem 

Z fototapety winylowej z laminatem i samoprzylepnej wszystkie zabrudzenia udało się usunąć. Przy zmywaniu śladów użyliśmy niewielkiej siły i nie pocieraliśmy materiału.

Test kawy

Kawa ma to do siebie, że znakomicie dodaje energii, ale gdy ją wylejemy na ubranie lub ścianę, wówczas pobudzi nas niekoniecznie we właściwy sposób! Polaliśmy nasze fototapety kawą i zmyliśmy kuchenną gąbką. Efekt?

Test kawy winyl
Fototapeta winylowa 

Na fototapecie winylowej została niewielka plama. Co więcej, podczas zmywania ścierał się także materiał, a plama przeszła na drugą stronę. 

Test kawy samoprzylepna
Fototapeta samoprzylepna 

Test kawy laminat
Fototapeta winylowa pokryta laminatem  

Plamy na fototapecie winylowej laminowanej i samoprzylepnej przetarliśmy jedynie papierowym ręcznikiem. Płyn w całości wsiąkł w ręcznik, dlatego użycie zwilożonej gąbki nie było konieczne. Jeśli więc planujemy do kuchni zakup fototapety winylowej, zdecydujmy się na pokrycie jej laminatem - dzięki temu unikniemy zabrudzeń i niepożądanych plam.

Test borówek

Domowe lody, dżem a może koktajl z borówek? Wszystko brzmi cudownie, ale nie wtedy, gdy pojawi się na ścianie! Pobrudziliśmy nasze fototapety borówkami i przemyliśmy je kuchenną gąbką. Z laminowanej i samoprzylepnej zniknęło wszystko, a na winylowej została wyraźna, fioletowa plama.

Test borówek winyl

Fototapeta winylowa 

Test borówek samoprzylepna
Fototapeta samoprzylepna 

Test borówek laminat
Fototapeta winylowa pokryta laminatem  

Test oleju

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez oleju. Polaliśmy więc fototapety tłustą oliwą z oliwek i próbowaliśmy ją zmyć zmoczoną gąbką. Podobnie jak przy poprzednim teście z winylowej pokrytej laminatem i samoprzylepnej zeszło wszystko, a na winylowej została tłusta plama w żółtym odcieniu, która przeszła na drugą stroną, co oznacza, że pobrudzona zostałaby także ściana. 

Test oleju
1. Fototapeta winylowa, 2. Fototapeta winylowa laminowana 3. Fototapeta samoprzylepna (kolor zdjęć różni się z powodu zmiennego światła podczas przeprowadzania testu)

Test atramentu i pisaków (zakreślaczy)

Kolejny test znajdzie zastosowanie i w pokoju dziecka, i w biurze. Pobrudziliśmy fototapety atramentem z długopisu i porysowaliśmy pisakami, a następnie próbowaliśmy je zmyć zmoczoną gąbką oraz detergentem.

Test pisaków samoprzylepna
Fototapeta samoprzylepna 

Z fototapety samoprzylepnej ślady pisaków zeszły przy użyciu suchego papieru, natomiast atramentu nie dało się usunąć żadną metodą. Co więcej, po detergencie i stosunkowo silnym potarciu materiału zmazał się również wzór.

Test pisaków laminat
Fototapeta winylowa pokryta laminatem

Z fototapety laminowanej udało się usunąć wszystko, ale atrament zszedł dopiero przy użyciu detergentu (nie ma śladów ścierania).

Test pisaków vinyl
Fototapeta winylowa 

Z fototapety winylowej zabrudzeń nie udało się zmyć ani wodą, ani detergentem, dlatego tego rodzaju fototapety nie polecamy do pokoju małych dzieci, które nie wyrosły jeszcze ze zdobienia ścian swoimi malunkami.

Test koloru i połysku

Na samym końcu sprawdziliśmy intensywność kolorów oraz przeprowadziliśmy test połysku. Przy zestawieniu wszystkich trzech fototapet okazało się, że samoprzylepna ma najintensywniejsze kolory oraz największy połysk. Z kolei w przypadku laminowanej i winylowej stopień połysku jest prawie identyczny, a delikatna różnica widoczna jest w sferze kolorów – laminowana ma nieco ciemniejsze barwy.

Test koloru
1. Fototapeta samoprzylepna, 2. Fototapeta  winylowa pokryta laminatem, 3. Fototapeta winylowa

Test połysku

1. Fototapeta winylowa, 2. Fototapeta samoprzylepna, 3. Fototapeta winylowa pokryta laminatem

Nasze testy dobiegły końca. Jakie są efekty przeprowadzonej przez nas misji?

• Fototapeta winylowa jest najmniej odporna na zabrudzenia, dlatego doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których występuje niewielkie ryzyko zabrudzeń, np. w sypialni, w biurze, w salonie, czy w przedpokoju.

• Fototapeta winylowa pokryta laminatem jest odporna na wszelkie zabrudzenia zaprezentowane w teście. Jeśli rozważamy zakup fototapety do kuchni, łazienki, resturacji, czy pokoju małego dziecka, zdecydujmy się więc na pokrycie jej laminatem.

• Fototapeta samoprzylepna jest stosunkowo odporna na zabrudzenia, ale jeśli bardzo mocno potrzemy ją gąbką, wydruk może się zetrzeć. Ten rodzaj fototapety jako jedyny odznacza się połyskiem i ma najbardziej wyraziste kolory. Samoprzylepne fototapety są dobrym wyborem do sypialni, salonu czy pokoju dziecka. Idealnie sprawdzą się również w przypadku powierzchni, na których fototapety winylowej nie da sie zamontowac, mamy tu na myśli np. płytę meblową, tworzywo sztuczne, szkło.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone przez nas testy pomogą Wam wybrać idealną fototapetę zarówno do domu, biura, jak i prowadzonej przez Was działalności – sklepu, restauracji czy hotelu. Odpowiednio dobrany materiał ściennej dekoracji sprawi, że taka ozdoba będzie służyć przez lata, prezentując się tak dobrze, jak pierwszego dnia.

Tekst napisała Anna Broda

Inne artykuły

Jak urządzić mały pokój dla ucznia? Podpowiemy Ci!
Nasze mieszkanie to nasza twierdza, a dla dziecka czy nastolatka jego pokój to jego królestwo – mikrokosmos, w którym jest miejsce i na naukę, i na zabawę, i na odpoczynek. By pomieszczenie spełniało wszystkie swoje funkcje, musi być odpowiednio urządzone. Jeśli zastanawiamy się, jak sensownie zaaranżować mały pokój dla ucznia, tutaj znajduje się garść praktycznych inspiracji, które okażą się nie tylko funkcjonalne, ale także wizualnie efektowne.
Jak tanio wyremontować mieszkanie? Sprawdziliśmy to!
Gruntowny remont mieszkania to rzecz, której z pewnością każdy chciałby uniknąć. Mnóstwo ciężkiej pracy, brud i kurz, później sprzątanie, a do tego koszty, które mogą nas brutalnie sprowadzić na ziemię! Poszukaliśmy więc pomysłów nie tylko na to, jak zrobić remont tanim kosztem, ale również w taki sposób, by uzyskać spektakularne efekty szybko i bez zbędnego wysiłku. Czas na spektakularną metamorfozę wnętrza łatwo i przyjemnie!
Fototapety z morzem: sposób na zatrzymanie letniej aury we wnętrzu
Kiedy zbliża się okres wakacyjny, w wielu domach pojawia się pytanie: Morze czy góry? Najczęściej wygrywa morze. Dlaczego tak nas przyciąga? Może dlatego, że tkwią w nim jakieś paradoksy, bo z jednej strony woda daje życie, oczyszcza i uświęca, a z drugiej jest groźnym żywiołem i potrafi być destrukcyjne. Wpatrzeni w morską toń nie możemy oderwać oczu od słońca rzucającego na powierzchnię ostatnie błyski, z podziwem patrzymy na białe grzywy fal. Nic więc dziwnego, że piękne morskie akcenty chcemy zabrać ze sobą.
Kilka pomysłów od Redro, jak zrobić dynię na Halloween
Październik już w pełni, a to znakomity moment, by zastanowić się, jak ozdobimy nasze mieszkanie na Halloween. Jeśli planujemy urządzić imprezę z przyjaciółmi lub chcemy, żeby nasze dzieci poczuły atmosferę tego święta, gdy będą się przebierać za wampiry, mumie czy czarownice, to koniecznie będziemy potrzebować kilku akcesoriów, bez których ta jesienna uroczystość nie może się odbyć. Najważniejsze są oczywiście ozdoby z dyni na Halloween. Zrobimy z nich jednak nie tylko popularne latarenki. Zobaczcie, co jeszcze dla Was przygotowaliśmy.

Inspiracje