-42%  NA WSZYSTKIE PRODUKTY !   Jeszcze tylko
 
UKRYJ
Firma
Zamówienia
Porady
Zdjęcia

Czekając na nowego członka rodziny, sprawdź, jak urządzić pokój niemowlaka

Zastanawiając się, jak udekorować pokój niemowlaka, zazwyczaj mamy do czynienia z dwiema różnymi sytuacjami. Albo urządzamy całe pomieszczenie, albo szykujemy jedynie kącik w naszej własnej sypialni. Od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, w dużej mierze będą zależeć ozdoby i rozwiązania, które wybierzemy. Pewne rzeczy nie są jednak uzależnione od tego czynnika. Sprawdźmy więc w pierwszej kolejności, jakimi ogólnymi zasadami powinniśmy się kierować, urządzając pokój dla niemowlaka.

Jak urządzić pokój niemowlaka
Akcesoria do pokoju niemowlaka - inspirację przygtował Mateusz

Pokój dla niemowlaka – rzeczy, o których musimy pamiętać

Zacznijmy od rzeczy najbardziej podstawowej, czyli łóżeczka. Temu zagadnieniu można byłoby poświęcić odrębny artykuł, ale skupimy się na kwestii najistotniejszej. Wybierzmy mebel, który będzie rósł razem z naszym dzieckiem. Doskonałym pomysłem jest model z regulowaną wysokością materaca. Gdy opiekujemy się niemowlakiem, możemy podnieść wysokość, by nie schylać się za każdym razem, gdy podchodzimy do malucha, a gdy dziecko podrośnie i zacznie się podnosić, możemy obniżyć dno, by rama łóżka stanowiła bezpieczną zaporę przed wypadnięciem.

Plakat metryczka dziecięca
Pokój niemowlaka ze spersonalizowaną metryczką - redro.pl, inspirację przygotowała Martyna (1. Plakat metryczka dziecięca, 2. Fototapeta podniebne pojazdy)

  • Przy łóżeczku warto postawić przewijak, co zapewni nam dużą wygodę. Pamiętajmy o tym, by umieścić go na wygodnej dla nas wysokości. Wybierzmy także model z materiału, który daje się łatwo czyścić.

  • Zastanawiając się, jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni, nie możemy zapomnieć o praktycznej komodzie z mnóstwem szufladek i przegródek na pieluchy, smoczki czy maści. Najlepiej zrobimy, jeśli wybierzemy taką, która w przyszłości będzie mogła służyć do przechowywania ubrań naszego dziecka. Wielofunkcyjne meble pozwolą nam nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także czas, który w przyszłości musielibyśmy poświęcić na zakup nowego sprzętu.

  • Dbając o naszą wygodę, zainwestujmy także w fotel do karmienia i usypiania dziecka, na którym za kilka miesięcy będziemy siedzieć i czytać naszemu szkrabowi bajki. Obok ustawmy mały stolik na niezbędne drobiazgi.

  • Zastanawiając się, jak udekorować pokój niemowlaka, postawmy także na zasłony w oknach, które będą jednocześnie dekoracją i sposobem, by zaciemnić pomieszczenie, gdy maluch śpi w ciągu dnia.

Niezależnie od tego, czy szukamy najciekawszych sposób, jak urządzić pokój niemowlaka w sypialni rodziców, czy w oddzielnym pomieszczeniu, zwracajmy uwagę na atesty i certyfikaty kupowanych mebli i sprzętów. Wszystkie przedmioty powinny być pozbawione toksycznych substancji, farb i lakierów, a także drobnych elementów, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

Plakat z misiami
Plakat z misiami - redro.pl, inspirację przygotował Mateusz

Jak urządzić pokój niemowlaka w sypialni rodziców?

Jeśli nowonarodzony członek rodziny będzie dzielił z nami pokój, warto zadbać o coś w rodzaju baldachimu nad jego łóżeczkiem. Nie chodzi nam tylko o efektowny akcent dekoracyjny. Takie rozwiązanie ułatwi nam normalne korzystanie z pokoju, gdy zapadnie już wieczór. Aby blask światła nie przeszkadzał dziecku, delikatna zasłonka zapewni maluchowi idealne warunki do spania. Jest to także świetne rozwiązanie, gdy nie korzystamy z zasłon ani rolet. Pamiętajmy także o tym, by wygodnie ustawić łóżeczko. Najlepiej, gdy będziemy mieli dostęp do niego ze wszystkich stron.

Sypialnia i pokój niemowlaka
Sypialnia i pokój niemowlaka - inspirację przygotowała Martyna

Kwestia, jak urządzić pokój niemowlaka w sypialni rodziców dotyczy także dekoracji. Z pewnością przyda nam się zawieszona nad łóżeczkiem, kręcąca się pozytywka, jednak na tym nie kończą się nasze pomysły. Świetną propozycją okażą się także samoprzylepne naklejki, które umieścimy na ścianie przy łóżeczku. To sposób na błyskawiczną ozdobę przestrzeni. A gdy maluch zyska swój własny pokój, takie ozdoby bez trudu odkleimy. Już od najmłodszych lat możemy dbać o rozwój naszego dziecka. Zastanawiając się, jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni, wybierzmy kontrastowe obrazki drukowane na płótnie, które umieścimy albo nad przewijakiem, albo w pobliżu fotela do karmienia. Takie wzory pomogą niemowlakowi rozwijać zmysł wzroku.

Plakaty marynistyczne w pokoju chłopca
Plakaty marynistyczne w pokoju chłopca - redro.pl, inspirację przygotowała Martyna (1. Plakat wieloryb i kwiaty, 2. Plakat kotwica i meduza)

Aranżujemy samodzielny pokój dla niemowlaka

Wiemy już, jak urządzić pokój niemowlaka w sypialni rodziców. Teraz przyjrzyjmy się, jakie rozwiązania wybrać, gdy dysponujemy całym pomieszczeniem. Warto postawić na ponadczasowe tapety z kolorowym deseniem - tęczowe lub pastelowe pasy, różnokolorowe groszki na białym tle lub kratkę w delikatnych odcieniach. Decydując się na taką ozdobę, sprawimy, że wystrój będzie nam służył przez lata, bo dziecko szybko z niego nie wyrośnie. Taka propozycja przyda nam się także, gdy nie chcemy znać płci i aranżujemy pokój tak, by pasował zarówno do dziewczynki, jak i chłopca.

Fototapeta kwiaty i sowy
Fototapeta kwiaty i sowy - redro.p, inspirację przygotowała Martyna 

Choć trudno nam sobie wyobrazić niemowlaka, który bawi się autkami czy lalkami lub czyta książki, ani się obejrzymy, a nasze dziecko podrośnie. Planując, jak urządzić pokój niemowlaka, wybierzmy już półki i regały, które teraz będą służyć nam (ustawimy na nich elektroniczną nianię lub poradniki, które akurat czytamy), a w przyszłości zapełnią się rzeczami naszego malucha. Dobrym pomysłem będzie także niewielka ledowa lamka nocna, na przykład w kształcie zwierzaka, którą możemy zostawić włączoną na noc. Znacznie ułatwi nam to odnalezienie się w pokoju, gdy będziemy szli do płaczącego malucha. I choć dla niektórych będzie to zaskoczeniem, przyda się także stolik lub półka na niewielki głośnik lub sprzęt grający. Dzieci znakomicie się uspokajają i zasypiają przy tzw. białym szumie, do którego zaliczamy między innymi odgłos suszarki. Brzmi niewiarygodnie, ale naprawdę działa!

Pokój niemowlaka w stylu skandynawskim
Pokój niemowlaka w stylu skandynawskim - inspirację przygotował Mateusz

Zanim nasz maluch zacznie raczkować, a później chodzić, pierwsze kilkanaście tygodni spędzi przede wszystkim na jedzeniu, spaniu, a czasami także płaczu. Zastanawiając się, jak udekorować pokój niemowlaka i jakie meble kupić, pamiętajmy także o sobie i zdecydujmy się na tak rozwiązania i udogodnienia, które i nam umilą czas spędzony przy łóżeczku naszej pociechy.

Inne artykuły

Inspiracje