Inspiracje

Styl mid-century modern – wnętrze pełne kontrastów

Styl mid-century modern we wnętrzu

Styl mid-century to od pewnego czasu niezwykle gorący temat. Choć określenie to dla wielu może brzmieć obco i nieco enigmatycznie, ponieważ nie doczekało się żadnego polskiego odpowiednika, to z pewnością estetyka ta jest nam dobrze znana. Mid-century modern to nic innego jak sztuka i design połowy XX wieku, do których zalicza się zarówno lata 40., 50., jak i 60. Za sprawą mody na PRL wzornictwo tamtych lat niepostrzeżenie zagościło w naszych domach. Na niebywały sukces tego stylu bez wątpienia wpływ miał także popularny serial Mad Men, którego akcja toczy się właśnie we wspomnianym okresie. Widzowie zakochali się nie tylko w eleganckich strojach, ale także meblach, akcesoriach i dodatkach, które łączyły w sobie elegancję, oryginalność i użyteczność.

Jedną z głównych cech tego stylu jest z pewnością niejednoznaczność, która przejawia się zestawianiem elementów o zupełnie różnych formach. Gdy mówimy o gotyku jego dominantą są strzeliste, wysokie konstrukcje, w przypadku baroku będą to miękkie kształty i bogate zdobienia, z kolei w modernizmie proste, kubistyczne bryły. A w przypadku mid-century modern design do czynienia mamy zarówno z miękkimi, organicznymi formami, jak i geometrycznymi rozwiązaniami, stonowanymi kolorami i wzorzystymi fototapetami, naturalnymi materiałami i plastikowymi elementami. Czy oznacza to, że estetyka ta jest chaotyczna i nieatrakcyjna? Nic bardziej mylnego. Styl mid-century to przejrzysta i niezwykle harmonijna estetyka, ale trzeba wiedzieć, jak ją zbudować.

Geometryczna fototapeta mid-century modern

Geometryczna fototapeta mid-century modern – Redro.pl, inspirację przygotowała: Monika

Wyrazistość i oryginalność, czyli charakterystyka mid-century modern

  • Przestrzeń
    Wnętrze mid-century modern powinno być przestronne i odpowiednio oświetlone. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie mieszkamy w loftowym apartamencie, mamy związane ręce. Aby powiększyć optycznie metraż wystarczy pomalować ściany na jasne, pastelowe kolory i zrezygnować z nadmiaru dodatków kosztem kilku, wyrazistych mebli. Dobrym rozwiązaniem jest także rezygnacja z firanek, która zapewni nam lepszy dostęp światła. Dekoracyjny minimalizm sprawdzi się także w przypadku przestronnego pokoju. W związku z tym, że meble utrzymane w stylu mid-century modern design charakteryzują się niezwykle nowoczesną i oryginalną formą, to w sytuacji, gdy umieścimy ich w pokoju zbyt dużo, wprowadzimy wrażenie chaosu i przeładowania. Jeśli jesteś miłośnikiem ciekawego wzornictwa, wybierz jeden dominujący element – lampę, stół, fotel lub krzesła – i wokół niego zbuduj całą aranżację.
  • Meble
    Meble to najciekawszy element tego stylu. Prezentują tak szerokie spektrum różnorodności, że z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Celem nadrzędnym wzornictwa z epoki mid-century modern była użyteczność i to właśnie jej podporządkowana była forma mebli. Znajdziemy tutaj zarówno stosunkowo klasyczne, drewniane krzesła Mariana Sigmunda dopasowane do naszej sylwetki, zachwycające organiczne projekty z pleksi autorstwa Romana Modzelewskiego wśród których warto przywołać fotel RM58, jak i rozwiązania plasujące się gdzieś pomiędzy, na przykład krzesło „Płucka” Marii Chomentowskiej, które łączy w sobie tradycyjny drewniany mebel z ruchomym, ergonomicznym zapleckiem. A jeśli szukamy zagranicznych meblowych inspiracji w stylu mid-century modern, to koniecznie trzeba przywołać postać Arne Jacobsena – autora słynnego Egg Chair i krzesła „Mrówka”.
  • Kolory
    Styl mid-century również pod kątem kolorystycznym daje nam nieskończenie wiele możliwości, które najlepiej dopasować do aranżowanego wnętrza. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem postawmy na jasne, świetliste kolory, które optycznie powiększą nam przestrzeń. Jeśli chcesz wprowadzić wyrazisty akcent możesz pomalować jedną ze ścian na żółto lub pomarańczowo dynamizując tym samym wnętrze. W sytuacji, gdy posiadasz przestronny pokój możesz postawić na oryginalną fototapetę w stylu mid-century modern design. Poszukaj geometrycznych wzorów w energetycznych kolorach lub zamów tapetę inspirowaną tkaninami kultowych polskich projektantek: Aleksandry Michalak-Lewińskiej lub Alicji Wyszogrodzkiej.
Abstrakcyjna fototapeta we wnętrzu mid-century modern

Abstrakcyjna fototapeta we wnętrzu mid-century modern – Redro.pl, inspirację przygotowała: Monika

Dodatki, dodatki i jeszcze raz dodatki!

Choć styl mid-century cechuje się umiarem i dekoracyjną oszczędnością nie oznacza to, że mamy zrezygnować z jakichkolwiek ozdób i bibelotów. W okresie PRL-u niezwykle popularne były zachwycającej urody, minimalistyczne porcelanowe figurki projektowane przez takich artystów jak Hanna Orthwein, Lubomir Tomaszewski czy Stanisław Olszamowski. Bez problemu znajdziemy je w antykwariatach lub sklepach internetowych, a także na pchlich targach, a jeśli dobrze poszukamy może jedno z takich cudeniek znajdziemy na strychu lub w domu naszej babci.

Pozostając pośród rodzimych inspiracji z kręgu mid-century modern, ciekawym pomysłem będą także plakaty inspirowane grafikami Polskiej Szkoły Plakatu, która zdobyła uznanie nie tylko w kraju, ale także w całej Europie. A jeśli jesteś miłośnikiem sztuki współczesnej to obraz z reprodukcją znanego dzieła z nutru pop artu będzie strzałem w dziesiątkę. Kolorowe przedstawienie znakomicie ożywi pokój utrzymany w łagodnej kolorystyce i nada mu artystycznego charakteru. Dzięki temu, że styl mid-century jest tak różnorodny i pełen kontrastów mamy nieskończenie wiele możliwości, aby stworzyć przepiękne, unikalne wnętrze, które będzie spełniać nie tylko nasze potrzeby estetyczne, ale także te praktyczne.

Artykuł przygotowała: Anna Broda-Turczańska

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Przeczytaj poprzedni wpis:
Stylowa fototapeta
Uniknij kiczu w aranżacji – stylowe fototapety

Gdy malownicze pejzaże i rajskie plaże zniknęły ze ścian naszych mieszkań w latach 90. XX wieku, chyba nikt nie podejrzewał,...

Zamknij