Bez kategorii

Koło kolorów: brązowy

Kiedy się nad tym zastanowić, brąz to trochę dziwny kolor. Z jednej strony jest jedną z barw najpowszechniej występujących w naturze – o ile w ogóle nie jest najpopularniejszym z naturalnie występujących kolorów. Brązowa jest kora drzew, sierść, łuski, pióra czy pancerze wielu milionów gatunków zwierząt, gleba, a także ludzkie włosy, oczy i skóra. Różnymi odcieniami brązów mienią się też jedne z ulubionych i najchętniej, najczęściej spożywanych produktów spożywczych: czekolada i wszystko, co czekoladowe, kawa i herbata, skórka chleba, ryż i kasze, większość mięs (po przyrządzeniu), orzechy, niektóre warzywa i owoce… Powszechność występowania w naszym codziennym otoczeniu nie przekłada się jednak w przypadku brązu na popularność w wystroju wnętrz. Na tym polu zdecydowanie ustępuje on swojemu bledszemu kuzynowi – beżowi.

Brązy są także jednym z najpopularniejszych kolorów w dawnej sztuce – z malowidłami jaskiniowymi na czele. Wiąże się to z faktem, iż brązowe barwniki są niezwykle łatwe do pozyskania z wielu różnych źródeł – właśnie dlatego, że brąz jest tak pospolity w przyrodzie. Nie trzeba go syntetyzować (choć, oczywiście, współcześnie się to robi), ponieważ bardzo łatwo jest uzyskać go z tak łatwo dostępnych źródeł jak gleba (szczególnie niektóre rodzaje gliny) czy soki roślin. Spośród tych ostatnich zwłaszcza jeden zrobił wielką karierę już w czasach starożytnych i bywa wykorzystywany także dziś: barwnik uzyskiwany z łupin orzechów włoskich. Orzechy te miały całe mnóstwo zastosowań w farbiarstwie: od barwienia wełnianych tkanin aż po farbowanie włosów.

63375873 z logo

redro.pl

Współcześnie jednak wolimy inne brązy niż ten, jaki można uzyskać z orzechów. Jednym z najpopularniejszych odcieni jest sepia – powszechnie kojarzona ze starymi fotografiami, które jeszcze nie są kolorowe, ale i nie są już czarno-białe. Jej popularność wcale jednak nie zaczęła się wraz z rozwojem fotografiki, lecz sięga aż starożytności. Szczególnie popularna była w dobie renesansu: jedne z najsłynniejszych szkiców Leonarda da Vinci wykonane zostały sepiowym tuszem. Nawiasem mówiąc: mało kto wie, że sepię przez całe stulecia pozyskiwano z… ryb gatunku sepia, a konkretniej z ich woreczka czernidłowego, podobnego do tego, w jaki wyposażone są niektóre ośmiornice czy mątwy.

59403818 z logo poprawione

redro.pl

Inne dobrze znane odcienie brązu to kasztanowy – będący jednym z najpopularniejszych kolorów farb do włosów, oraz brunatny, współcześnie niechlubnie kojarzący się z brunatnymi koszulami noszonymi przez członków nazistowskiej bojówki SA. Zielonkawy brąz to popularny khaki, kolor używany przez wojsko, który zrobił oszałamiającą karierę także w cywilnej modzie – podobnie jak kolor piaskowy, spopularyzowany na przełomie XIX i XX wieku przez miłośników safari. Za odcienie brązu uważa się też, naturalnie, większość tonów beżowych. Poza tym jako popularne nazwy tego koloru funkcjonuje mnóstwo nazw jedzenia: stąd kolory czekoladowy, karmelowy, kawowy, cappuccino, kawa z mlekiem, kakaowy, herbaciany…

5

redro.pl

Dekorowanie wnętrza na brązowo – na wyraźnie brązowy kolor, a nie na beż – jest mniej popularne, niż można by się spodziewać, obserwując ogromne wzięcie, jakie mają kolory neutralne we wnętrzarstwie. Wygląda na to, że brąz postrzegany jest jako kolor odpowiedni raczej dla mebli czy podłóg niż jako dekoracja ścian. A szkoda, bo brąz – ze względu na to, że jest mieszanką trzech podstawowych barw, żółtej, czerwonej i niebieskiej – stanowi dobre tło dla praktycznie każdego, nawet bardzo wyrazistego koloru. Do tego, jak twierdzą specjaliści od psychologii barw, brąz sprawia, że osoby przebywające w udekorowanym nim pomieszczeniu czują się komfortowo, przytulnie i bezpiecznie. Same zalety! Pozostaje nam zastanowić się, jak ozdobić wnętrze na brązowo?

34964162 z logo

redro.pl

Jasne brązy wyglądają wspaniale, gdy połączy się je z bielą albo pastelami. Zwyczajna biała kanapa ustawiona na tle brązowej ściany będzie wyglądała jak elegancki, luksusowy mebel. Połączenie jasnej zieleni (albo, przeciwnie, ciemnej i brudnej zieleni) z jasnym brązem i bielą to popularny wybór osób, które urządzają wnętrze w modnym stylu eko – kolory te bowiem często współwystępują ze sobą w przyrodzie, naturalnie zatem dobrze się ze sobą komponują. Średnie brązy pasują do prawie wszystkich kolorów: warto wypróbować między innymi połączenie z miodowym żółtym, turkusem i malinową czerwienią. Ciemny brąz lubi kontrasty zarówno pod względem nasycenia, jak i koloru: doskonale pasują do niego zarówno i intensywne, żywe barwy, takie jak mandarynkowy, karminowy czy szmaragdowy, i jasne pastele, na przykład delikatny błękit.

67666395 z logo

redro.pl

Wielką zaletą brązów jest ich uniwersalność. Oczywiście, każde wnętrze da się pomalować na każdy kolor – mało która kombinacja da jednak tak trafiony, naturalny efekt, jak brązy. W kuchni jasny brąz stworzy przytulną domową atmosferę, ciemny brąz w sypialni sprawi, że zaraz po przekroczeniu jej progu będzie się miało wielką ochotę, by zawinąć się w koc i odpłynąć do krainy marzeń, a w salonie brąz pomoże stworzyć swobodną, choć klasycznie elegancką atmosferę. Kolor brązowy sprawdzi się nawet w łazience: świetnie komponować się będzie z białą ceramiką.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Przeczytaj poprzedni wpis:
Art déco: piękne symetrie

Jeżeli widzieliście najnowszą ekranizację "Wielkiego Gatsby'ego" F. Scotta Fitzgeralda, z Leonardo DiCaprio w roli tytułowej, to wiecie mniej więcej wszystko,...

Zamknij